Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

ADC Attiny24, discutii.


nickrvl

Postări Recomandate

"nico_2010" Stima pentru intelegere si rabdarea de a explica si nu numai.... O sa pun mai pe seara poze cu trei multimetre masurind aceasi tensiune comparativ cu voltmetru impricinuit, pe doua deja le-am incercat. Asta pentru a ma convinge daca am probleme cu ele sau este din montaj, daca si al treilea da aceasi abatere atunci mai mult ca sigur voltmetrul meu este de vina. Este posibil ca Attiny24 sa nu fie tocmai Ok? sa fie "decalibrat" din fabrica?Mi-am adus aminte ca mai unul "pe undeva", o sa-l caut si pe acela.L.E."Depanatoru", Atit cu programul "simplu" cit si cu celelalte decalajul este la fel, masurat pentru cu doua multimetre pentru verificare.

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 90
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

@nickrvl: Nu vad ce ar putea fi "decalibrat" din fabrica, mai ales ca integratele sunt supuse unor teste complexe care au ca rezultate "Pass" sau "Fail" si iti dai seama ca cele ce nu au trecut testele nu sunt puse in vanzare. Stiu ca vor fi carcotasi care vor spune ca piata noastra suporta si asa ceva insa, crede-ma, acele componente nu ies pe poarta fabricii, sunt reciclate.Cand am facut testul postat am vrut pur si simplu sa verific corectitudinea calculelor, eliminand calculul cu divizorul de tensiune (masuram doar tensiune mai mica decat 5V). Aparatul de masura il am de 10 ani si am incredere in el, nu este decalibrat.Pentru a verifica acuratetea masuratorii cu aparatele de masura pe care le ai in dotare ar fi util sa masori tensiunea unei surse de referinta fixa (in niciun caz TL431) si de valoare evident cunoscuta.L.E: Asta imi arata aparatul meu de masura pus pe o sursa de referinta de 2.5V (MAX6225B) (integratul SOIC-8 de pe placa de cablaj).

post-40487-139829752562_thumb.jpg

Link spre comentariu

@nickrvl: Nu vad ce ar putea fi "decalibrat" din fabrica................Pentru a verifica acuratetea masuratorii cu aparatele de masura pe care le ai in dotare ar fi util sa masori tensiunea unei surse de referinta fixa .........

Decalibrat nu stiu daca e tocmai cuvintul potrivit dar poate de proasta calitate, zic si eu, mai ales ca la vinzare cam intodeauna ai de ales intre compononente cu aceleasi caracteristici dar de producatori diferiti cu preturi destul de diferite, la asta ma gindeam... Ca si sursa nu am la dispozitie acum linga mine decit o sursa reglabila cu iesire suplimentara fixa de 5V, decalajul este minor intre sursa fixa de 5V si multimetru iar cea reglabila din potentiometru de reglaj fin pot modifica cei 5.00V afisati pe panoul sursei fara ca acesta sa se schimbe in gama de 5.04V si 5.10V afisati pe multimetru.Pe iesirea fixa de 5V sursa nu are afisaj, ce se vede pe afisaj este doar iesirea reglabila.Nu stiu cit de precisa este sursa dar valorile afisate si masurate sint apropiate.Multimetrul este unul din cele doua folosit la verificarea voltmetrului cu Attiny.Sursa fixa, bornele din stinga, multimetrul indica 5.06Vpost-9441-139829752572_thumb.jpgpost-9441-139829752578_thumb.jpgpost-9441-139829752583_thumb.jpgL.E. Cred ca o sa trebuiasca sa fac si eu o sursa de referinta, cu acelasi integrat sau altceva...
Link spre comentariu

@nickrvl: Da-mi adresa ta pe PM si iti voi trimite asta: http://www.maximintegrated.com/datasheet/index.mvp/id/3933, MAX6225B nu mai am.

@ratza: Daca foloseste referinta interna de 1.1V poate masura cu o rezolutie de 100mV ... doar ca artificiile software vor face Attiny24 (pentru stabilirea exacta a valorii referintei interne) sa fie depasit din punct de vedere al capacitaii de memorie Flash.

Link spre comentariu

@nickrvl: Nu vad ce ar putea fi "decalibrat" din fabrica, mai ales ca integratele sunt supuse unor teste complexe care au ca rezultate "Pass" sau "Fail"

La caracteristicile electrice in data-sheet, parametrii ADC sunt insotiti de nota:

Note: 1. Values are guidelines only.

Iar la partea cu INL/DNL/Gain/Offset... sunt date numai valorile tipice, fara maxime/minime. Din cate stiu eu, astea numai valori garantate nu sunt.
Link spre comentariu

Am incercat si cu celalalt Mc, acesi abatere.Multimetrul de masura (al treilea) am uitat sa-l iau dar la servici l-am pus la aceasi sursa fixa de 5V, indica exact ca si celalalt multimetru, deci toate sint identice, cind o sa le testez pe o sursa de referinta o sa ma dumiresc complet.

Link spre comentariu

Liviu M valorile de care vorbesti sunt normale si nu poti avea pretentia ca o componenta electronica, o piesa mecanica sau o solutie chimica sa fie cu toleranta "zero" si asta pentru ca tehnologiile de fabricatie, prelucrare mecanica sau de amestec sunt imperfecte la randul lor.Cand am facut afirmatia referitoare la testele "Pass or Fail" te asigur ca m-am referit la incadrarea parametrilor electrici in standardele de fabricatie pe care respectivul producator si le-a stabilit, in raport cu standardele internationale sau impuse de uzul special. Daca producatorul a mentionat valori tipice, atunci alea sunt si nu suporta tolerante (cum ar suna: "quantisation error: typ.+/-0.5 LSB max. 1LSB, min. 0.1 LSB :nas:) Nu am la indemana un Attiny24 sa refac testele, insa consider ca testul prezentat este suficient, dat fiind faptul ca tehnologia de implementare a ADC-ului pe cip-ul ATMEL este aceeasi la oricare din uC prevazute cu aceasta facilitate.@nickrvl: Maine pleaca spre tine referinta.

Link spre comentariu

@nico: tu te-ai uitat in tabel?Nu e dat nici un +/-, ci doar un numar (1, 1.5, 2...) la valori tipice. Daca atmel garanta ceva, trecea valorile corespunzatoare (in cazul asta) la maxim, asa cum a facut in cazul rezolutiei (max. 10 biti).Cel putin asa fac producatorii cu care lucram noi.

Link spre comentariu

@nico: tu te-ai uitat in tabel?Nu e dat nici un +/-, ci doar un numar (1, 1.5, 2...) la valori tipice. Daca atmel garanta ceva, trecea valorile corespunzatoare (in cazul asta) la maxim, asa cum a facut in cazul rezolutiei (max. 10 biti).Cel putin asa fac producatorii cu care lucram noi.

Nu stiu cu ce producatori lucrezi si nici ce componente folosesti ca sa ma pot pronunta.In ce priveste insa valorile din tabelul invocat de tine iti pot spune ca acolo unde sunt trecute valori minime si maxime datele se supun clopotului raposatului Gauss, respectiv in proportie de 70% produsele de acelasi tip au (intrunesc, masoara) valoarea tipica, in timp ce aproximativ 30% din acestea pot avea (intruni, masura) valori minime sau maxime. In cazul in care valorile minime/maxime nu sunt trecute, majoritatea covarsitoare a produselor de acelasi tip au (intrunesc, masoara) valoarea tipica.Daca acest raspuns nu te multumeste iti recomand sa obtii de aici: http://support.atmel.com/bin/customer.exe raspunsurile care ti le doresti.
Link spre comentariu

Pfui ce de stres pe forumul asta! *) :nebunrau:

Fratilor, daca-mi expun o parere nu inseamna ca incerc sa impun sau sa obtin ceva.

In cazul de fata nu caut nici un raspuns. Iti sugeram sa iei cu putina sare datele din data-sheet si-mi motivam cu citate din data-sheet sugestia. E treaba ta daca o bagi in seama sau nu.

Nenea Gauss se ocupa de distributie "sub forma de clopot" (distributia normala), da' nu da nici un procent. In functie de datele analizate si de intervalul de luat in calcul, poti avea clopotele mai largi sau mai inguste. Am vazut si "clopote" foarte stranse, si clopote aproape plate.

Indicatii despre calitatea productiei o dau alte statistici - process capability index. Atmel se lauda pe undeva pe site u un cpk (cgm?) >1.67, da' ca sa-l poti masura pe asta ai nevoie de limite (max si min). Daca le-ar avea, le-ar trece si in data-sheet, ca ar da mai bine la public. Cum in data sheet nu sunt, recomand (ca si Atmel in nota) folosirea lor ca orientare, nu ca valori exacte.

 

*) Am mai avut niste schimburi de opinii cu un coforumist, opinii care au fost considerate atac de catre conlocutor, desi dezbateam numai ideea.

Link spre comentariu

Pfui ce de stres pe forumul asta! :nebunrau:

Fratilor, daca-mi expun o parere nu inseamna ca incerc sa impun sau sa obtin ceva.

In cazul de fata nu caut nici un raspuns. Iti sugeram sa iei cu putina sare datele din data-sheet si-mi motivam cu citate din data-sheet sugestia. E treaba ta daca o bagi in seama sau nu.

@ratza: Unde esti? Acum nu mai sari???

Se pare ca Liviu M vrea cu orice pret sa aiba dreptate. Fie

Link spre comentariu

Arhivat

Acest subiect este acum arhivat și este închis pentru alte răspunsuri.




×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări