Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

philips pt 92p


cosminc

Postări Recomandate

buna ziua , am o problema cu acest sasiu , sau el are o problema cu mine - e scurt pe bara de 115 si nu-mi dau seama de unde, - final bun ( rezistenta mica baza-emitor dar asa e conceput ) , toate diodele bune , condensatori idem.Cu trafo linii scos , dispare scurtul - daca masor traful afara , nu e scurt intre infasurarile respective. N-am schema , am urmarit pe placa posibile carari spre vinovat - nimic ! rog o sugestie ,daca a mai intalnit cineva asa ceva - sau o schema etaj BO multumesc !

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 9
  • Creat
  • Ultimul Răspuns
  • 2 săptămâni mai târziu...

Indicat ar fi sa le masurati scoase afara.Daca sant BF422 si BF421 ar trebui schimbate! La masuratoare dau bine;sub tensiune o iau razna. Totusi puneti katozi la masa printr-o rezistenta pentru scurt timp, sa vedeti cum stati cu ...tubul!!! Rosu,verde ,albastru!! Nu apare rastrul deloc sau...ce probleme sant pe video,cum ati spus?!?!Daca mariti screenul ,apare rastrul cu dungi?!

Link spre comentariu

screen-ul se regleaza , e ceva cidat totusi - exista permanent cateva dungi,indiferent de reglaj - sunt mai ,,rare" si oblice - n-am precizat ca am inlocuit trafo linii cu unul chinezesc,pe cutie scria ca ar fi hr8545 , m-a pacalit rau condul de 470pf,cand l-am scos prima oara sa-l masor a disparut scurt-ul, l-am depistat ulterior cand am facut ,,curatenie" pe langa el , cand era ok , cand se punea in scurt. Dar problema nu cred ca e totusi din traf , proprietarul a zis ca asta a fost primul defect,avea doar sonor si rastru.

Link spre comentariu

Tensiunea video? e buna? Pentru filament exista suficienta tensiune din trafo asta ?!?!Cu asta trebuia sa incepeti topicul: inlocuit trafo linii.....!!!! Il aveti pe ...celalalt sa-l puneti la loc? Posibil sa-l fi schimbat ...degeaba! Condi de 470/2kv v-a facut ...figuri(poate) si nu ...trafo!!!

Link spre comentariu

Arhivat

Acest subiect este acum arhivat și este închis pentru alte răspunsuri.




×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări