Jump to content
ELFORUM - Forumul Electronistilor
Sign in to follow this  
razvan-l

pareri despre o schema mai veche

Recommended Posts

cautand prin schemele pastrate in timp am gasit in revista tehnium din1997 in nr 9 / pg.6 un amplificator de 100 W ultraliniar dupa cum spune autorul (ing.Emil Marian )

a facut cineva acest montaj ?

daca da ,cum se comporta si daca merita incercat ?

am pus link , nu am schema scanata inca

http://blog.copcea.ro/files/tehnium/revista/9709c.pdf

Te complici inutil sa folosesti generatoare de curent continuu in tranzistorii finali, o sa ai numai batai de cap.

Mai bine faci proiectu Asta este mai bine pus la punct. de altfel foloseste piese mai moderne care se pot gasi cu usurinta.

Explică-ne , te rog, și nouă ce înțelegi prin ”generatoare de curent continuu” și unde vezi așa ceva în schema respectivă.

Acel amplificator este o incercare de clasaG, facuta la cea mai ieftina oportunitate, desi chiar si clasaG precum clasaH, necesita 2 alimentari pe brat.

@UDAR

Scuze, Am gresit. Nu este niciun generator de curent sau constant curent cu se zice in etaju final,

Tarziu m-am prins ca T-13 si T-14 sunt tot finali.

Modul de functionare a schemei este explicata destul de clar in revista.

Posted Image

@DjLeco Eu aș încadra-o mai degrabă la cascodă - să zicem o cascodă variabilă, pentru că baza tranzistorului care lucrează BC nu este la un potențial fix. E o părere ...

Oricum e o strutocamila, la valoarea aia a tensiunii de alimentare, NU se justifica inserieri de finali.

La finali de 80V poate că nu a avut altă variantă - a zis că sunt din producția autohtonă.PS A nu se înțelege că laud schema - nici n-o laud, nici n-o critic. Comentam doar această mică ciudățenie din final.

Schema nu mi-a plăcut nici cînd am văzut-o prima dată, fiind reluată în acel număr din 1997, după articolul din anii 80.Aşa cum e, pare să aibă ceva greşeli, e din perioada cînd se foloseau desenatori. Întîi filtrul de la intrare atenuează rău înaltele cu 10k+560pF, degeaba a mai folosit BF-uri. Semireglabilii sînt conectaţi cum nu se poate mai rău, la cea mai mică problemă se întrerup. C4 la 10pF e cam degeaba... etc.Tranzistori cu Uce peste 80V se găseau şi pe vremuri, nu neapărat complementari.

SOA spune ca dimensionarea etajului final ( tranzistori finali serie ) este absolut corecta !Cat despre desenatorii comuniști :bataie , evident nu ma refer la cei care au realizat revista Tehnium , ci la cei care se ocupau de activitățile de poavazare si propaganda UTC / PCR , se stie el :) !

Chiar aş vrea să văd ampliful ăsta realizat, exact aşa cum e în schemă. :da

Cine se oferă voluntar? :nas:

Întîi filtrul de la intrare atenuează rău înaltele cu 10k+560pF

Cu 1/2*pi*r*c nu atenuiaza deloc .probabil ca altul este rolul condensatorului de 560pf in intrarea amp diferential

Modul de functionare a schemei este explicata destul de clar in revista.

De-a dreptul genial articolul.

10k + 560pF e de-a dreptul înfundat, nu trebuie să fac nici un calcul. Admit 1k + 560pF, în ideia că a greşit desenatorul şi nimeni nu a corectat de 30 ani. A doua rez de 10k poate fi corectă, în logica schemei. Eu nu ştiu pe nimeni să fi făcut schema asta, dintre cunoscuţii mei.Pe de altă parte, e interesant că atunci se fereau electroniştii de o bandă prea largă, nu cum se poartă azi, pînă la Antena satelor.