Jump to content
ELFORUM - Forumul Electronistilor
Sign in to follow this  
dem3ntor

alimentare amp. auto din redresor?

Recommended Posts

salutse poate alimenta in siguranta un amplificator auto de la un redresor?redresorul scoate 14,4v iar filtrat poate ajunge la ~20v.Multumesc!

Scoate 14.4v ca, iar dupa redresare si filtrare ajunge la 20v cc? In cazul asta nu merge.

scoate 14.4 cc, nefiltrat. este un redresor de fabrica standard.la adaugarea condensatorului tensiunea ajunge la ~20v.

sper ca sti sa faci un stabilizator cu un tranzistor,2n3055,o dioda dz13 sau pl13z si o rez.de 330 sau 470 ohmi,altfel arzi aparatul

Pt un amplif auto...sigur merge un stabilizator asa simplu si slab dimensionat! :nebunrau: Nu stim cat consuma amplificatorul si nici ce curent da redresorul. Nu m-ar mira ca redresorul sa nu faca fata.Apoi, stabilizatorul o sa aiba nevoie de ditamai radiatorul cu ventilator!Apoi, s-a scris de n+1 ori, ca o sursa ATX e o varianta mult mai buna, care se foloseste de-a gata. Cum exista destule subiecte pe tema aplificatorului auto in casa, nu vad rostul inca unuia! :sparge:

stii cati wati scoate ampliful? Daca da, atunci trebuie sa aflam de cati amperi avem nevoie, nu doar volti.P=U x I , adica puterea este egala cu produsul dintre tensiune si intensitate.Ex: Avem amplif auto care scoate 2x50w 100w=12v x I I=100w/12v I=8,3 ATRANSFORMATORUL REDRESORULUI TAU ARE SECUNDARUL BOBINAT CU O ASTFEL DE SARMA DE CUPRU CAPABILA SA DEA ACEA INTENSITATE??? Fara sa mai tinem cont si de calculul pierderilor, asta e un calcul in mare...

am incercat si eu cu o sursa atx dle.dr.l si baga bruiaj in special pe partea de rf.provenit de la trafo(choper)din sursa

Au ajuns amplifurile auto la randament de 100%? Cele mai reuşite abia ajung la 40-50%, deci cei 8,3A pot fi folosiţi la o putere mai mică (ori volum mic, ori sarcină cu impedanţă mai mare, de exemplu 8 Ohmi în loc de 4).Sfatul cu sursa de calculator e cel mai bun. Dacă e şi ea folosită raţional.

redresorul scoate 30A.amplicatorul 2x70w.O cunostinta doreste sa foloseasca amplif auto in casa la un woofer, eu doar cautam o solutie de alimentare.

30A ar trebui sa fie suficient ca si curent pentru sursa amplifului, problema insa este reducerea tensiunii pana spre 13-14V, lucru absolut necesar, si care la un asemenea curent nu este deloc usor, si nici ieftin, si ducand la un randament per ansamblu ( retea => Subwoofer ) foarte mic, spre exemplu, admitand un randament la amplificator de 70% rezulta din start 30% pierderi, sursa amplifului sa zicem ca ar fi cam la 85%, inca 15% pierderi, deci un total de 45 pana acum, regulatorul liniar tot cam pe la 70-75% probabil, deci 25% pierderi adaugate la cei 45, rezulta 60%, acuma redresorul in sine nu are randament 100%, cu traf si redresare sa zicem un 90%, deci randamentul estimat ar fi de doar 30%... In ce se traduce asta? pai simplu, pentru cei 140W putere utila audio, se consuma de la retea cca 450W.

i-am explicat rationamentul si renunta la "inventie"multumesc pentru lectia de fizica :)

Cu placere oricand. In practica lucrurile ar putea sta chiar mai rau decat am exemplificat eu, depinde de randamentul trafului la puterea maxima de interes, apoi 85% pentru sursa ridicatoare la un amplif auto este o cifra optimista zic eu, acolo unde de obicei se pune pret mai degraba pe costuri mici de productie decat pe performanta, si nu in ultimul rand chiar amplidicatorul in sine in des folosita clasa AB, ofera un randament poate sub 70 la suta, si concluzia ar fi ca se depune un efort pdea mare pentru niste beneficii prea mici, adica nu merita... Evident este parerea mea, nu incerc sa pun nimanui.

i-am explicat rationamentul si renunta la "inventie"multumesc pentru lectia de fizica :)

O solutie de compromis ar fi sa scoti o priza de pe acel traf pe la 10V si cu un filtraj sanatos posibil sa te poti juca cu acel amplificator,chiar daca nu la putere maxima.In felul asta nu schimbi destinatia redresorului,si il poti folosi la nivel ponderat si in casa...ma indoiesc sa ai nevoie de toata puterea aia la o auditie normala.Daca nu tu,macar vecinii vor avea ceva de comentat.