Jump to content
ELFORUM - Forumul Electronistilor

Recommended Posts

Salut colegi , m-am hotarat sa transform un Fus 32 in cnc . Am cateva intrebari si vreau cateva sfaturi .A ma facut cineva un Fus32 sau un TOS fngj (originalul Fus 32) in Cnc?Ce suruburi cu bile sunt recomandate 25-32mm pas de 5 sau 10?Am bagat-o in hala ieri si o sa ma puc sa o demontez pentru sablat rectificat ghidaje service complet , vreau sa dau avansurile jos ca nu sunt necesare . O sa incep sa postez poze pe parcurs . Intrebarea referitoare la electrica am cateva nelamuriri . A un kit cnc cu steppare de 1600oz si 9A cu controller dar eu fac conversia pentru matriterie si as fi vrut sa fac pe servo . Motoare am vazut ca sunt cu sutele pe ebay si drivere dar nu prea am vazut conttroler . Ma poate ajuta cineva cu un controler servo? Nu ma deranjeaza sa fac pe Mach3 dar as vrea o citire exacta a axelor.Va multumesc

Renunta la motoare step ... foloseste servo ( preferabil AC , daca ai buget ) . Controller ? Mach3 e destul de O.K , nu cred ca ai neaparata nevoie de ceva proprietar ( Fanuc sau alte asemenea ) Problema ta este cuplul dezvoltat ... servourile puternice sunt scumpe , si oricum trebuie gear-box-uri si electrofrane ... Ai de miscat mase mari , la precizii bune ...dar trebuie sa si opresti deplasarea corect . N-o sa fie ieftin ... Succes.

am gasit pe ebay niste servodrive de la leadshine, nu ar fii foarte scumpe de trebuie sa gasesc niste servo motoare, suruburi cu bile de 32 sunt si alea cam 140e pe metru cu tot cu piulita . Nu am apucat sa o desfac momentan dar ma tot gandesc ca trebuie sa scot tot ce este de avans ,ambreaje va ramane doar spindelul. Sunt curuios cu sunt suruburile montate . Exista cumva manual de mecanica la Fus?

Salut am adus freza acasa de ceva timp am desfacut masa si o sa o duc la rectificat . Intrebare de baraj acuma , am un laser de sudar si ma gandeam sa ii incarc ghidajele si sa le rectific si pe ele ,sau sa rectific si sa fac alte patine? O sa iau suruburi cu bile pentru axe si niste servo o intrebare pentru veterani: o fi suficient 7nm pe Z(fiind o masa cam grea de ridicat) surub de 40 cu pas de 05 ? iar pe x si y surub de 30 cu pas de 05 la 5 nm ? O sa merg din surub cu 2:1 sau chiar 3:1 . Mentionez servo cu mach3

O sa pun cateva poze cu progresul si costuri :

Ce sa facut pana acum.

Rectificat ghidaje -

Rultmenti 2000ron Koyo

Ambreaje 1500ron  Cugir

Burdufe 1200ron(inca ma chinui sa le iau)

instalatie electrica 2500ron

vopsea 300ron imex

Maine o sa postez si cum se incarca un ax uzat prin sudura fara sa il deformezi sau sa il incalzesti .

Pana la urma la ce motoare si drivere ramas? 

sunt in tratative cu cineva pentru drivere bosch si niste motoare servo . Din experienta cu Centru Cnc care este echipat tot cu bosch , o sa fie simplu nu prea am loc de motare sa vedem .

Multumesc pt info am vb , am gasit manete . Astea de bachelita sunt originale am inteles ca sau facut dupa 92 in sus . Acum nu cred ca are  diferenta

E gata proiectul? Am si eu un FUS 22 pe care vreau sa il vand , dar parca ma gandesc din ce in ce mai des la un retrofit.