Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Eilm 8 mm


Vizitator Gyl47

Postări Recomandate

Vizitator Gyl47

Am o problema care , ori se poate rezolva , ori va pune mintea pe bigudiuri : Am un film pe 8 mm de vreo 40 de ani dar nu am aparat cu care sa-l vad !As dori sa-l trec pe calculator ( cumva ) pentru a-l putea vizualiza oricand ! EXISTA vreo posibilitate tehnica ??? Se presupune ca il "adaptez" fizic la un magnetofon a carui viteza se va regla in asa fel incat sa fie apropiata de cea a aparatului de filmat SI CU ASTA CE-AM FACUT ??? Recunosc NU MA DESCURC !!! :cry: Multumesc VIRGIL e-mail [email protected]

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 5
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

N-ai facut nimic, filmul se misca sacadat si nu continuu ca banda de magnetofon. Adica sta o zecime de secunda (de exemplu), apoi e tras repede pana la cadrul urmator, sta iar o zecime si asa mai departe. Ca sa nu mai vorbim de optica si sursa de lumina ce lipsesc cu desavarsire.Studiourile au un "scaner" unde se transpune filmul, cadru cu cadru, pe mediu digital.Singura improvizatie care-mi trece prin cap este filmarea cu un aparat modern a unui ecran pe care se proiecteaza filmul de 8 mm cu un proiector adecvat. Dar apare problema sincronizarii cadrelor (proiectate si filmate) care duce la intunecari periodice ale imaginii. Poate o fotografiere cadru cu cadru a ecranului, daca aparatele de proiectie si de filmat permit asta. Si multa rabdare...

Link spre comentariu

Am o problema care , ori se poate rezolva , ori va pune mintea pe bigudiuri : Am un film pe 8 mm de vreo 40 de ani dar nu am aparat cu care sa-l vad !As dori sa-l trec pe calculator ( cumva ) pentru a-l putea vizualiza oricand ! EXISTA vreo posibilitate tehnica ??? Se presupune ca il "adaptez" fizic la un magnetofon a carui viteza se va regla in asa fel incat sa fie apropiata de cea a aparatului de filmat SI CU ASTA CE-AM FACUT ??? Recunosc NU MA DESCURC !!! :cry: Multumesc VIRGIL e-mail [email protected]

Si eu am asa ceva, filmat de mine, parte din viata mea....1974..... M-am documentat mai demult.Nu se poate asa cum vreti. Va rog sa vedeti mai jos linkul, ceva de la rusi dar o sa gasiti o mai multe explicatii si modalitati de rezolvare .... In Romania nu exista un centru pentru copierea acestor filme. Am cumparat aparat de proiectie si inca gasisem in "targ" alte astfel de aparate la un pret rezonabil...A fost o pasiune pentru mine filmul de amatori...Insa... Al meu este film Super 8, difera grifa ...Nu vreau sa-l vad ci sa-l copiez pentru pastrare sau rulare de mai multe ori. Filmul cinema este sensibil si la el si se distrug perforatiile, sau se arde...Succes si ne mai auzim

Cu stima

Link spre comentariu

Este bine sa investiti o suma modica daca vreti film si daca rola cu film are cel putin diametrul de 10 cm, deoarece aparatele de proiectie sunt depasite sunt ieftine si in targul de vechituri veti gasi...sunt aduse ... Eu in Craiova gasisem asta vara cu 50 lei. Atentie la perforatii. Daca sunt mai mici si dreptunghiulare aparatul trebuie sa fie Super 8 iar daca sunt mai patrate cam de 2/2mm s-ar putea sa fie 8 normal. Rusii folosesc 8 normal, vestul cam super. Unele aparate au ambele grife (grifa fiind lamela/pieptanul care trage filmul).Despre copiere ...mai tarziu.De copiat cu scanerul nu....ramane sa va uitati la lumina si vedeti parte din imagine. De incercat si cu un proiector/diafilm ....Cu bine

Link spre comentariu

La TVR exista astfel de aparatura,o mai fi sau nu,grea intrebare.Mai puteti incerca pe la fostele sau actualele foto-cinecluburi de pe langa casele de cultura. Cand frecventam un astfel de club ,aveam in dotare aparatura pentru 8mm, super 8 si 16mm....clubul ,nu eu.

Link spre comentariu

Arhivat

Acest subiect este acum arhivat și este închis pentru alte răspunsuri.




×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări