Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Difuzoare IEI Pop 35w 4ohm


dj_bryz

Postări Recomandate

Salutari am si eu aceste difuzoare cu rame cu tot si arata de nota 10 .Am obs insa ca arata altfel fata de cele originale si aici ma refer la dust cup....dar am mai auzit ca nu aratau toate la fel.Chiar daca a fost schimbata calota ..putin i-mi pasa pentru ca ele se aud destul de ok...nu fasaie nu gajaie. Difuzoarele vor lucra impreuna cu un tweeter/boxa (2cai) tweeterele vor avea ramele originale POP. Vreau sa le fac incinte si filtru doar pe joase...la inalte nu am pretentii ,se va folosii un cond in serie si o bobina in paralel. Aveti idee cum era filtrul soaselor ? Ce dimensiuni avea incinta unei boxe care avea in dotare acest difuzor? A incercat cineva sa refaca incinta aducand un sunet mai bun ?Din cate stiu originalele sunt saled,eu as vrea bass reflex insa cred ca nu se poate. Sa fac dimensiunile incintelor originale ? Care sunt acelea?

Multumesc.

http://postimg.org/gallery/3azl5pia/dcf6eb06/

http://postimg.org/image/pj1wuo5wx/

http://postimg.org/image/co770ipi5/ Filtrele....

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 24
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Incintele sigur vor iesii exact cat trebuie...plus ca in volumul asta i-mi este greu sa pun port pentru BR. Difuzoarele acestea vor fi pe frontul JVC-ului meu RX-530R ..iar basul va fi redus dar nu de tot....ci atat ca sa suporte 50w pentru ca voi reda frecventele joase cu un sub activ. Am sa renunt la ideea de BR si voi face incinta saled clasica a lor plus ca le-am incercat in alte incinte de dimensiuni putin mai mari ..atat saled cat si br si nu am nevoie de br, am nevoie sa fie sunetul controlat nu sa intarzie cu cateva mls. Despre filtre nu stiu ce sa zic pentru ca nu am valorile lor. Mai mult ca sigur voi lasa difuzorul de 17 fara filtru. Cata melana trebuie sa le pun? Am de la niste perne ceva super ok sub forma de fasii de 3cm grosime.

Link spre comentariu

Pai daca am zis de midwoofer , ce puteau sa fie ? ! E vorba de boxele POP pe 2 cai . Cele pe 3 cai se numesc JAZZ .Le am pe ambele (doar jazz-urile functionale ) .Daca te deruteaza lungimea fasiei , in toate boxele romanesti pe care le-am desfacut materialul fonoabsorbant era ingramadit in cutie, nu fixat pe pereti.

Link spre comentariu

Pai daca am zis de midwoofer , ce puteau sa fie ? ! E vorba de boxele POP pe 2 cai . Cele pe 3 cai se numesc JAZZ .Le am pe ambele (doar jazz-urile functionale ) .Daca te deruteaza lungimea fasiei , in toate boxele romanesti pe care le-am desfacut materialul fonoabsorbant era ingramadit in cutie, nu fixat pe pereti.

I-mi cer scuze am ramas la ideea cu dimensiunea incintei si de asta am dat raspunsul ala stupid.Uitasem ca am deschis subiect legat de melana. Multumesc frumos stiu ca se numesc jazz cele pe 3 cai ...ca am avut si eu dar cum am spus...am inteles gresit. :nebunrau:
Link spre comentariu

Arhivat

Acest subiect este acum arhivat și este închis pentru alte răspunsuri.




×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări