Jump to content
ELFORUM - Forumul Electronistilor
Sign in to follow this  
alex26

Tranzistori explodati

Recommended Posts

Va salut. Am o problema la un invertor de tv lcd , despre care nu am schema ,si care printre alte piese arse si inlocuite mai are 2 tranzistori smd puscati . Deoarece nu stiu ce sa pun in loc am facut 2 mici scheme sper sa fie suficiente pentru cunoscatori , daca nu mai adaug si alte trasee.Va rog daca puteti sa imi spuneti ce tranzistori ar fi , eu banuiesc un pnp si un npn. Sa ma corectati daca gresesc ,sau ar putea fi tranzistori digitali sau alt tip. Va multumesc.

post-53408-139829747242_thumb.png

post-53408-139829747246_thumb.png

păii mai intii menționează denumirea precum şi modelul lcd-ului,ptr. a depista tipul invertorului.....exemplu...sharp model lc-26d44ebk este echipat cu invertorul runka 395 vvjcz--placa 2995313900 şi trafo chopper mmodel 2870094400 etc....

Sau pune o poza cu invertorul.Pot fi si FETuri dar nu ai spus nici zona din invertor.

Tv LCD LG 42LY95 ZA Sasiul e LD / PD-73 / 75A , iar codurile de pe invertoare suntKLS-420BDR-A , rev. 1.3 (6632L - 0394B) siKLS-420BDR-B , rev. 1.3 (6632L - 0395B)Am pus si o poza .Am gasit arsi cei 4 mosfeti si cei 2 tranzistori ,deasemenea si siguranta de 10A.

post-53408-139829747391_thumb.jpg

Intr-adevad d-le Leoncris ,cum am specificat nu este schema invertorului si poate ma ajuta cineva cu cei 2 tranzistori.

Deci,daca nu puteti vedea ce tranzistoare sant; atunci vedeti ce controler este in invertor si apoi dupa datasheetul lui,vedeti, cam ce tranzistoare comanda .... :nas:P.S.-Acum am vazut despre ce tranzistori e vorba.... Din pacate nu cred ca va ajuta ce am spus... :jytuiyu

Am avut si ceva probleme in sursa dar s-a rezolvat , tensiunile sunt ok. acum .Mai trebuie sa pun invertoarele , si cred ca nu am de ales , voi incerca cu un pnp si un npn.Ce se poate intampla , ce masuri de siguranta sa imi iau , sa montez ceva bec ,sau nu ar avea ce sa se intample ?Cu respect.

95% sanse ca acei tranzistori mari sa fie mosfeti N, ceva gen 18N06 ( nu cred sa fie mosfeti mai mari de 15A la 50V)iar piesa aia mica posibil sa fie un bipolar sau o dioda gen BAT54 duba sau simpla, vedeti ce scrie pe pcb langa Q,T sau D, daca is primele doua terminatii este clar un tranzistor

Tranzistorii aceia mari i-am si inlocuit , erau cum ati spus si dvs. mosfeti n , iar celelalte 2 piese mici sunt tranzistori 100% dar nu stiu daca bipolari sau mosfeti , inclin spre bipolari.