Jump to content
ELFORUM - Forumul Electronistilor
Sign in to follow this  
Geordan

Iluminare cu LED - HELP!!!

Recommended Posts

Salut!

In primul rand vreau sa spun ca sunt TOTAL afon in electronica electricitate si alte cele!

Asadar va cer ajutorul.

In cateva zile ma voi muta intr-un apartament oarecum nou! Adica proprietarul nu are nici un corp de iluminat propriu (a folosit numai veioze si alte instrumente de iluminat) .

Asadar eu vreau sa "construiesc" un fel de lustra! Lungimea ei va fi de 1 sau 2 metri! Inca nu m-am hotarat! (aici imi puteti da in continuare sfaturi) .. ce recomandati .. cum sa fac legaturile si asa mi departe)

Pana acum am cumparat: O banda LED - RGB ( aceasta din link-ul urmator : http://www.amazon.de/2x5m-Lichterkette- ... stripe+10m )

Acum astep sa imi vina ... Profilul de aluminiu prin care vreau sa introduc banda LED ceva de genul acesta : http://www.amazon.de/gp/product/B00DO6Z ... 2Q5NF9J9K2

Am inteles, citind de pe forum si alte site-uri de pe internet ca am nevoie si de un Transformato sau un TRAF! Acum vine problema... CE traf am nevoie? Am mai gasit ca tre sa calculez cat consum un metru din banda aceea LED! Am aflat ca, va consuma undeva la: Single Chip SMD3528 0.08watt / LED if you ordered 1 reel(16.4ft or 5meters) SMD3528 with 300 leds, then the power consumption will be 0.08*300=24 watt / reel. 24 W pentru intreaga rola de LED-uri ....deci, pentru UN metru de LED voi avea nevoie de un Transformator de minim 4,8 W NU?

Intrebarea mea este: Acest TRAF este bun pentru ce vreau eu sa fac? http://www.amazon.de/gp/product/B0055CE ... QKZ92CUIYT

P.S. Mentionez ca locuiesc in Germania si aici curentul este al dra...gu de el de SCUMP!!! De aceea ma gandesc la varianta iluminatului cu LED!

P.S.2 vreau o astfel de varianta pentru ca am vazut asa ceva la actualul meu job iar lumina emanata este mai mult decat destula, arata EXTRAORDINAR de bine! Dar din cate am intrebat, corpul de iluminat a fost la fel .. CONSTRUIT de cineva!

CU MULTUMIRI ANTICIPATE!

Dan

In primul rand de ce ai luat banda RGB?Vrei sa luminezi camera in diverse culori?

Transformatorul ales de tine e ok, tine o banda intreaga.Daca vrei sa alimentezi doar cate 1m, poti lua ceva de putere mai mica.

Dar atentie:daca tai benzile la 1m, va trebui sa le conectezi intre ele cu cablu banda cu 4 fire si conectori speciali.Ceva de genul asta

http://www.ecolightled.com/category/led_tutorials_rgb_quickconnect

Si inca ceva:lumina alba data de benzile RGB nu este chiar alba, bate putin spre mov-violet.

Daca vrei alb cat mai aproape de lumina unui bec cu incandescenta, orienteaza-te catre benzi cu leduri 5630 alb cald.

Daca vrei lumina mai puternica, ar fi trebuit sa cumperi banda cu leduri RGB 5050.

Am luat Banda colorata ca a fost buna la pret:) :( Am sa caut atunci banda cu lumina alba pentru ILUMINAT! Pentru folosirea benzii colorate .. sa zicem .. ( la mobila de bucatarie .. sub corpurile suspendate! Daca as folosii fasii de 1 m! Imi trebuie Traf de ce putere?

Pai depinde de cate fisii legi in paralel.Chiar tu ai spus-o:pt 1m 4,8W(minim, recomandat vreo 6W pentru o rezerva de putere), pt 5m= 24W iei ceva pe la 20-35W(diferenta de pret nu e mare).Ar fi bine sa te orientezi catre leduri 5050 sau 5630.

Banda RGB cu toate ledurile aprinse da o lumina alba.(nu e aceeasi luminozitate ca la benzile cu led albe)Daca nu sunt crezut cautati compunerea culorilor sau puteti sa probati.Ca benzile cu leduri albe sunt de preferat, e alta discutie.Pt alimentare cautati o sursa de alimentare in comutatie de 12 v si aprovimativ 2A.Daca vreti sa alimentati mai multe benzi din aceeasi sursa inmultiti 2A cu cate benzi vreti.Recomandabil ar fi sa aveti o sursa pt fiecare banda.Eu as merge pe benzi cu leduri alb cald,cu o banda de 5 m aveti lumina suficienta intr-o camera de 5x5m.Daca faceti si un iluminat local unde e nevoie,nu aveti nevoie de altceva.Costurile in schimb :nebunrau: Chinezariile sunt la putere :rade: A,si sa nu uit,daca acolo e scump curentul...aici ce sa mai zic :rade:

Banda RGB cu toate ledurile aprinse da o lumina alba.

Mai mult sau mai putin alba, ca nu e aceelasi alb pe care-l da un led dedicat (de calitate decenta).

Asa e,de aceea am recomandat leduri albe.Totusi,daca inteleg eu bine,o banda din aceea costa 20 euro plus 13 euro transport?La chinezi e 5-6 $ si 0 transport,dupa cum arata e la fel cu alea.

Am citit toate recomandarile dumneavoastra! pentru care va multumesc din suflet! Ramane sa va tin la curent cu proiectul meu .. cineva spunea ca la chinezi sunt mai ieftine ... de UNDE anume de la chinezi as putea sa comand leduri ALBE pentru iluminat local? (in sufragerie.. sau camere de zi .. sau dormitoare? ) Multumesc.

Ebay,Ali express,Dx.com,etc.Eu am luat banda alb cald si alb rece cu $5 bucata,transport inclus.

Banda RGB cu toate ledurile aprinse da o lumina alba.

Mai mult sau mai putin alba, ca nu e aceelasi alb pe care-l da un led dedicat (de calitate decenta).
Dar poate sa imbunatateasca semnificativ factorul CRI! Va spun din experienta!

LED-ul alb standard este un led albastru + un luminofor cu radiația centrată pe galben . În funcție de raportul albastru/galben lumina emisă este mai ”caldă” sau mai ”rece”. În toate cazurile verdele este atenuat iar roșul lipsește aproape complet. Există , totuși , LED-uri albe cu CRI de 90 și peste - la prețuri pe măsură și eficiență ceva mai slabă.S-au făcut încercări ( și se fabrică, după știința mea ) de corpuri de iluminat cu leduri albe + leduri roșii de putere mai mică, cu rezultate , zice-se, bune.La LED-urile RGB , prin alegerea corectă a raportului se poate obține o lumină apropiată de alb. Din nefericire culorile celor trei LED-uri nu sunt culorile fundamentale deci un alb ”pur” este , de obicei, imposibil de obținut. Este însă posibil, datorită prezenței a trei culori, să se obțină o mai bună redare a culorilor decât cu un LED alb standard - și , eventual , un CRI mai mare. Avantajul , cînd vorbim de leduri de calitate ”așa și așa ” este că deteriorarea culorii la RGB este mult mai mică decât la standard unde luminoforul se alterează destul de rapid , mai ales la temperatură.Acum , cât de fidel măsoară CRI calitatea culorilor, este altă poveste. Oricum normele în vigoare - gândite dinainte de LED-uri, cred - sunt mult depășite sunt în curs (?) de reactualizare.

@vghesm- Din subiectul cu proiectoare, in care s-au incercat inclusiv leduri pt fiecare culoare (la varianta cu 3 LCDuri), nu rezulta asta. Albul tot nu iese alb!Si exista leduri albe cu CRI de 80. Evident, nu printre chinezariile low-cost!

Exista undeva un fisier de comparatie a LED-urilor? Intreb deoarece ma interseaza intr-un imobil sa "incastrez" in perete, din metru in metru, un patrat de 10x10cm in care sa lumineze 3-5 LED-uri albe. Problema este ca doresc totul pentru iluminat ambiental pe exterior, iar ledurile sa fie cat mai puternice. Am primit acum vreo 2 ani un cadou, un mini-briceag facut pentru Mercedes Benz, care avea si o mica lanterna cu un led in varf. Sincer, lumina generata de acel mic led era incredibila, nu imi explic cum de surclasa orice alta lanterna intalnita mai recent. Asadar, unde pot compara astfel de LED-uri, ce putere au, rezistenta, etc?

N-ai sa gasesti nicaieri un tabel comparativ cu toate ledurile, mura in gura. Cauta, ca de aia ai net.