Jump to content
ELFORUM - Forumul Electronistilor
sorintv

Sursa Tv LED Blaupunkt 23/189N

Recommended Posts

Buna! Integratul din sursa (73D12), OB2273, se poate inlocui cu SG6848 (T sau DZ)? Pe niste site-uri rusesti, am vazut ca trebuie modificat ceva in pin3. Vreau sa spun ca SG6848=OB2263. Am atasat foto.

Multumesc!

PS! O noapte am navigat pe "google" ca sa aflu cum se numeste integratul din sursa!

http://monitor.net.ru/forum/viewtopic.p ... 96#3469719

Am pus SG6848 si functioneaza. Trebuie pin3 (RI) sa fie legat la GND printr-un rezistor de 100k. N-am avut SG6848T cu 6 pini SOT-26, si am adaptat SG6848DZ cu 8 pini DIP-8.Mersi "leoncris"! Numai bine!

Sanatate permanenta ! Schema de mai jos e scoasa dintr-o sursa.Nu seamana cu aplicatia din foaia de catalog a integratului si nu am unul nou.Doar pt. o proba as putea folosi SG6848 cu resoclarea pinilor ? Piesa cu <?> e smd gen tz. notata 12W , nu stiu ce e , exista tensiune (17Vcc) pe pinul 7 , componentele din jur verificate-mai putin 12W , nu scoate impulsuri in 8.Multam ! PS-pinul 3-HV nu e conectat.

post-203762-0-82709900-1494930511_thumb.jpg

Va multumesc , interpretez raspunsul dvs. asa ; se poate cu SG6848 dar si cu SG6859.

Am gasit azi intamplator o sursa cu SG6841 capsula normala , l-am scos si i-am tras fire pe placa=functioneaza=> SG-ul smd defect. Maine fac rost de inca unul si apoi o sa le cumpar pe cele originale.Sursa mea defecta e cea din poza.

post-203762-0-90097000-1495040343_thumb.jpg

Am facut rost si de al doilea integrat dar nu l-am schimbat , i-am dat 5V pe pinul PWR_ON (aseara n-am mai stat de ea).Totul e OK acum : apare si tensiunea de 24V , lucreaza PFC=400Vcc.Sper sa nu se fi dus ceva pe MB , montez sursa apoi va dau rezultatele.Pt. d-l Costica LCD si nu numai : daca aveti nevoie de valorile unor componente din sursa ori tensiuni in diverse puncte (pini integrate) spuneti.De asemenea vreun bin pe care sa-l pot copia , este un SEG Nagano , MB-display-T-con postez mai tarziu.

La 29.01.2014 la 17:55, sorintv a spus:

Am pus SG6848 si functioneaza. Trebuie pin3 (RI) sa fie legat la GND printr-un rezistor de 100k. N-am avut SG6848T cu 6 pini SOT-26, si am adaptat SG6848DZ cu 8 pini DIP-8.Mersi "leoncris"! Numai bine!

Desii topicul e mai vechi ,am o intrebare.La care din SG se leaga pin 3 la masa prin rezistenta?  La SG6848DZ  pin3 este neconectat.

Pe pinul RI. Pe alte scheme este denumit RT.

sg6848.jpg