Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

circuit de indicare a descarcarii bateriei


Vizitator PlescaRobert

Postări Recomandate

Vizitator PlescaRobert

buna ziuaas dori sa fac un circuit care sa imi intrerupa alimentarea cu curent dintr-un pachet de acumulatori daca acestia ajung sub o anumita tensiune, ma poate ajuta cineva cu o schema sau orice :d

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 15
  • Creat
  • Ultimul Răspuns
Vizitator PlescaRobert

bine spus ca ar trebui sa existe... dar eu ca un "atotstiutor" si tot asa am scos electronica aferenta deoarece ma cam "incurca"... plus ca din cate am citit acea electronica e proiectata din fabrica ca la un anumit numar de incarcari sa nu mai functioneze corect. eu ma refeream la ceva mai simplu... gen un tranzistor care sa functioneze pe urmatorul principiu cand acumulatorul este incarcat peste 9 volti sa dea voie la curent sa treaca, iar daca trece sub 9 volti sa se inchida (nu am lucrat cu tranzistoare pentru a sti cum sa fac circuitul... ) si nu trebuie sa fie chiar perfectiunea intruchipata ci asa doar sa nu ii descarce foarte tare pe acumulatori ...

Link spre comentariu

O idee de montaj cu "auto-retinere", ca sa nu ai decuplari/cuplari repetate cand tensiunea acumulatorilor "revine" dupa scoaterea din sarcina.Daca tensiunea scade sub pragul reglat, se intrerupe curentul prin sarcina.Recuplarea sarcinii: prin deschiderea pentru scurt timp a intrerupatorului.Inertie 2-3 secunde, ca sa nu decupleze la socuri scurte de curent.Consum 5 mA + LED rosu 5 mA.Rezistenta sursa-drena: <0,3 ohm (verificat la 3A).Am folosit tranzistorul de descarcare de la pin 7, cu colector in aer.

post-29403-139829748998_thumb.png

Link spre comentariu
  • 2 săptămâni mai târziu...

Arhivat

Acest subiect este acum arhivat și este închis pentru alte răspunsuri.




×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări