Jump to content
ELFORUM - Forumul Electronistilor
Sign in to follow this  
MysteriousBoy

Modificare schema sursa stabilizata

Recommended Posts

Doresc sa ma apuc sa-mi fac o sursa stabilizata, am gasit si schema care ma multumeste, e vorba de sursa stabilizata 0-30v prezentata de Conex, insa nu inteleg un lucru, de ce in primul nr al revistei in care a fost prezentata aceasta schema ei spun ca alimentarea trebuie facuta cu un traf de 27Vac/3A + 2x12V/300mA iar in schema pe care am atasat-o precizeaza doar 27V/3A? Si a 2-a chestie e ca am tot cautat pe net un asemenea transformator insa nici vorba sa gasesc asa ceva (cu 3 infasurari) nici 27Vac/3A + 2x12V/300mA, nici 27V/3A + 2x12V/300mA, nici macar sa folosesc 2 transformatoare unul de 27V/3A si inca unul 2x12V/300mA. Singurul loc in care am gasit un traf 2x12V/200mA si 2x12V/400mA a fost pe mivarom, insa nu imi dau seama daca va iesi cum trebuie daca procedez astfel.

Ceea ce doresc eu e sa ma lamuriti si pe mine cu privire la alimentarea acestei surse stabilizate, are nevoie de 27Vac sau 27Vcc? Si daca se poate modifica schema in asa fel incat sa folosesc unul sau 2 transformatoare ce se gasesc pe piata la ora actuala, sau ceva ce e mai usor de procurat.

Multumesc anticipat!

20794.pdf

Foloseste un traf 2 x 12v/400mA sa ai rezerva.Traful de forta va da tensiunea max la iesire.Nu am citit daca 2 x 27v ar fi o limita superioara dar orice traf sub 27v va limita tensiunea maxima la iesire.Daca nu vrei un maxim foloseste traf 2 x 24v de exemplu.

Ok, deci pentru alimentarea voltmetrului si a ampermetrului bag acel traf 2x12Vcc/400mA. Dar... celalalt traf pana la urma ce fel de tensiune trebuie sa debiteze 27Vcc/3A sau 27Vac/3A ? Merge bagat sa zicem orice alt traf mai mare de 27V dar de aceeasi putere? adica un 28V,29V,30V.../3A ? sau.. un 2x14V/3A inseriat? Sunt incepator si nu vreau sa gresesc ceva..

Ok, deci pentru alimentarea voltmetrului si a ampermetrului bag acel traf 2x12Vcc/400mA. Dar... celalalt traf pana la urma ce fel de tensiune trebuie sa debiteze 27Vcc/3A sau 27Vac/3A ? Merge bagat sa zicem orice alt traf mai mare de 27V dar de aceeasi putere? adica un 28V,29V,30V.../3A ? sau.. un 2x14V/3A inseriat? Sunt incepator si nu vreau sa gresesc ceva..

Poti folosi un traf de 24Vca/3A, sau unul de 2x14Vca/3A cu secundarele inseriate.

Un transformator de reatea nu scoate tensiune continua el singur, de capul lui, iar schema spune explicit "27V/3A ca"

In caz ca voi folosi un traf de 27Vac sau 28Vac de putere mai mare de 3A, sa zicem un 5A ar fi o problema? sau nu are nicio treaba daca are putere mai mare? ulterior am vazut ca in schema scrie ca trebuie folosit un traf de minim 27Vac/3A, totodata dorind ca la final sursa sa functioneze in parametrii, fara limitari sau mai stiu eu ce.

Puterea unui traf inseamna capabilitatea lui maxima.Este la fel ca o basculanta. Daca ea are 10 tone ar insemna sa nu functioneze daca o incarc cu 3 tone.

Aha, am priceput, watii trafului sunt defapt voltii * amperii, adica puterea absorbita. Insa ma gandeam sa nu influenteze cumva functionarea circuitului, daca traful are amperaj mai mare decat cel indicat in schema. Deci pana la urma nu e bai daca are amperaj mai mare, important e ca traful sa nu fie sub 3A si sa debiteze 27vac +/- 1, asa-i?

Watt-ii nu sant puterea absorbita ci cum am spus, capabilitatea de a da o putere.Daca pun un traf in priza si nu are sarcina in secundar el va consuma foarte putin. O componenta reactiva data de inductanta primarului(aceasta nu se consuma, doar circula si nu este sesizata de contor) si o componenta activa ce se sesizeaza prin incalzirea miezului. Aceasta este sesizata de contor.Dar sa zicem ca asta este de 5-10w iar traful poate 300w.Traful incepe sa livreze putere in secundar datorita puterii preluate din retea prin infasurarea primara.Sa zicem ca in secundar avem 12v si avem 10 becuri auto de 30w.Adaugand cate un bec discul contorului se va invarti din ce in ce mai rapid.Aceasta masuratoare poate fi facuta de orice cetatean care nu are aparat de masura.Un traf mai mare poate sa dea un curent mai mare la o sursa gata facuta, dar se poate reduce efectul punand o siguranta calibrata.Dezavantajul este un volum mai mare.Ma intorc la exemplu cu masinile, o taranca poate duce cosul cu legume la sosea sa le vanda si cu basculanta vecinului daca nu au o Dacie la dispozitie.Aici volumul mai mare deranjeaza prin consum mai mare de motorina dar daca este a primariei cei doi au facut o afacere perfect convenabila pt ei.Asa si cu traful: poti sa-l schimbi pe 2 mai mici dar daca il ai gratis nu ai decat problema volumului.