Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor
Tavi

Canon PowerShot A530

Recommended Posts

parti bune :este usor , are lcd mare , cat de cat prietenos , focalizare buna , setari diverse si foarte utile , nu consuma mult , filmeaza foarte bineparti rele :nu are indicator de baterie, odata il vezi ca scrie : change battery si se opreste

pai multe (toate?) canon-uri nu au indicator de baterie. poate DSLR-urile sa aiba, nu stiu. oricum, e penibil...partea buna, fata de a510/520 este ca au procesorul digicII care iti permite sa faci poze in cascada la viteza mai mare, are o viteza de reactie mai mare si deasemenea, FACE FILME a caror marime e limitata doar de card.mai are in plus ISO800, dar oricum, nu prea e utilizabil, ca e acelasi senzor ca la 510/520, care deja de la 200 facea poze sgomotoase.p.s. frumoase poze ai facut!sa il stapinesti sanatos! ce accesorii mai ai? eu am un card de 1G si vreau sa iau un trepied micut si un adaptor de lentile + filtru UV. Am constatat ca filtrul si convertorul se potrivesc de la A400.

parti bune :este usor , are lcd mare , cat de cat prietenos , focalizare buna , setari diverse si foarte utile , nu consuma mult , filmeaza foarte bineparti rele :nu are indicator de baterie, odata il vezi ca scrie : change battery si se opreste

Asa este , insa la mine imi indica bateria in rosu si mai pot face ceva poze daca nu folosesc blitz. Si inca nu-mi reusesc pozele pe timp de noapte mai ales cele fara blitz.

Guest Bogdan!

modul TV: prioritate pentru Obturator, adica poti regla doar timpul de expunere si diafragma se seteaza automat in functie de acesta.modul AV: prioritate pentru diafragma. tu reglezi cu ce diafragma vrei sa tragi, iar aparatul calculeaza singur timpul de expunere.modul P: tu poti decide doar focalizarea, restul timpul de expunere si diafragma se stabilesc de catre aparat.eu am avut un A620 care nu m-a impresionat foarte mult asa ca l-am vandut si am luat altceva :supz:

daca vrei o autonomie fabuloasa, apasa pe DISP pina se stinge complet LCD-ul si foloseste viewfinder-ul pentru a incadra. de asemenea, foloseste AUTO, impreuna cu acest mod. din momentul in care se aprinde indicatorul de baterie, daca treci pe acest mod "clasic" si fara blitz, poti sa mai faci cam 50 de poze. bine, depinde de acumulatori probabil, dar cam pe acolo...CUM sa nu aiba AV SI TV?Av inseamna Aperture Priority si te lasa sa setezi manual deschiderea diafragmei. Aplicatii concrete: daca vrei sa obtii focalizare pe un subiect si restul obiectelor din fata/spate sa fie in ceata, alegi diafragma mare. Adica f2.5 sau cit o fi la a530. Daca vrei ca totul sa fie focalizat, alegi diafragma mica, adica f8.Tv inseamna ca poti seta manual timpul de expunere. Aplicatii practice: poti prinde artificii, o fintina arteziana, un eveniment sportiv, in fine, orice eveniment desfasurat rapid cu timpi de 1/200 sau mai mici.Daca vrei sa faci o poza de exemplu noaptea la o strada si sa se vada direle de la luminile masinilor, alege timpi de expunere de ordinul 3-15s. Nu e nevoie sa mai zic ca trebuie sa fie pus aparatul pe o suprafata stabila. :rolleyes: Modul P face tot ce face AUTO, in plus te lasa sa setezi sensibilitatea "filmului", ISO si de asemenea modul de pozare "burst". Se mai pot regla unele lucruri, dar eu pe astea 2 le folosesc.Modul M este manual complet. Poti regla si apertura si timpul de expunere. Si inca multi alti parametri(culoare alb, compensare eV).Sper ca nu te-am zapacit :-))) Daca mai vrei ceva lamuriri, nu ezita. E un aparat super si da clasa cam la orice exista in clasa sa. Singurul lucru care i se poate reprosa ( si care e remediat in clasa A7xx) e lipsa stabilizatorului optic. Insa compenseaza prin focalizare manuala si zgomot mic.