Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor
Guest Avanger

Finali Schimbati la Logitech Z5500!:(

Recommended Posts

Guest Avanger

Buna, as avea si eu cateva intrebari, am adus un logitech z-5500 din SUA dar nu am luat un transformator cu destuli wati si rezultat a fost arderea finalilor dupa o bubuitura buna!:(. Dupa isprava am reusit sa ma duc la niste tipi care se ocupa cu tuninguri auto si aici m-a schimbat finalii cei drept m-a cam costat prostia care am facut-o cam 5,5 mil dar acum sistemul merge si pot sa zic chiar bine nu aud dustorsiuni la volum mare. Seria finalilor nu o pot spune ca sunt acoperiti cu un metal care disipa calura, poate asta ar fi ajutat la un raspuns. As vrea sa stiu daca sistemul mai are aceeasi fiabilitate ca unul nou sau care sunt sintomele unor finali de proasta calitate! Ce rol au finalii intr-un sistem audoi? De amplificare, nu! Multumesc anticipat si astept raspunsurile voastre!

daca zici ca te-ai dus la cineva care se pricepe .... sunt sigur ca ti-a facut treaba bunasi din moment ce sistemul merge bine - cred ca ti-a pus ceea ce trebuia in interiorpretul ..... mi se pare cam mare .... dar din moment ce nu stii exact ce ai parlit in interior - e cam greu de zisai zis ca ai adus sistemul din sua .... acolo reteaua este de 110 V .... ai avut traf prin care sa il alimentezi de la 220 V ??daca ai avut traf ..... chiar si de putere mica - tot nu ar fi bubuit nimic in interioreu cred ca ai facut "alte manevre ilegale" de ai parlit sistemul ...ce rol au finalii ? ei suporta puterea cu care sunt atacati driveriiputerea intr-un sistem de sunet este data de transformator sub forma curentului alternativ, apoi redresata si filtrata - deci se obtine curent continuu ..... care capata forme sinusoidale de diferite frecvente dupa ce sunt "trecuti" prin finalii care sunt comandati corespunzator de semnalul de intrare (indirect spus - dar se intelege mai bine asa) .... iar dupa ce este facut sinusoidale ..... curentul/tensiunea este "bagat/a" in difuzoare .... nici nu mai stiu ce termen sa folosesccorect ar fi tensiune ..... deoarece curentul apare la trecerea tensiunii printr-un circuit ..... in fine .... deja bat campii

Guest Avanger

Mersi mult de mesaj, m-ai facut sa stau mai linistit!:)Ce sa dus au fost toti finalii adica 7, doi de 100 pe bass si restu pe sateliti, deci acestia au costat plus un traf toroidal, si au facut sistemul sa mearga pe 220, au pus o bobina etc. intelegi tu! Prostia a fost a mea deoarece am utilizat un transformator mic pentru aparate de barberit si incalzitor de ceai(ce sa faci cand omul e neatent astfel de lucruri se intampla). Dar ce efecte se simt la niste finali de proasta calitate sau acestia pur si simplu se duc mai repede! Am tras ceva chefuri cu el si a dus binisor cu volumul la maxim si la 75% deci ma gandesc ca daca a rezistat la aceste lucruri reparatia e de calitate. Acum ce ma sacaie e ca la volum mare se aud ceva vibratii la bass-reflex, acesta fiind din plastic si doar la un anumit tip de bass(alizee, benni benassy etc). Probabil e rezultatul chefurilor ca daorita utilizarii s-a creat un mic joc la portul bass-reflex, am vazut acest lucru si la boxe profesionale, dar vreau sa te intreb daca pot face ceva sa opresc acest bazait de plastic, ca am verificat portul si e bine strans dar nu stiu cum vibreaza,(scuzema ca scriu un roman aici dar sunt cam perfectionist de fire:)). Cand tin presiune pe el nu se aude dar dupa ce las incepe sa bazaie(nu se aude decat daca stau langa bass-refelx cu ureche!. Multumesc!:)

aha ..... deci la tine crapase si traful ..... era de asteptatcu tot cu traf .... piesele si manopera -> ajung la pretul care ti l-au cerutsunetul ala de care zici tu .... nu e de la bass-reflex - adica nu vibreaza plasticul - ceea ce se aude este aerul care iese prin port .... si e cam normal sa se auda pt ca tipul asta de subwoofere au porturile cu diametrul mai mic decat trebuie .... dar in felul asta se "salveaza" din lungime (deja ajungem la alt capitol)nu ma da si tu volum asa mare daca zici ca se aude urat

Guest Avanger

Deci zici ca e aerul e care se aude asa, mi-ai luat o piatra de pe inima! Multumesc! Nu se aude urat dar eu stateam cu urechea la bass-reflex si atunci am auzi dar la jumat de metru sau chiar mai putin nici nu se aude. Ce sa fac de cand sa intamplat isprava mi sa crea o obsesie si abea acum am gasit pe cineva care sa ma linisteasca!:) Inco o data mersi!

Vai vai...trebuia sa stii si tu ca acel sistem e alimentat la 110v :goodman: in fine stai linistit ca reflex-ul ala e prins bine acolo ...eu ce am vazut era prins cu suruburi si cu un fel de lipici al dracului de tare,cat despre faza cu arsul...e nasol bine ca merge restul si nu s-a ars ceva in panoul ala de control ca ala iti garantez eu ca nu il mai reparai :finga: , daca mere la 75% bine nu are nimik nici pana la 90%...in general daca se aude bine si fara distorsiuni sunt slabe sanse sa se arda ceva decat daca nu e racit cum trebuie sau apar probleme din alte cauzeCat despre sistem sa ai grija de el ca e o minunatie a tehnologiei :smt003 :smt006

Guest Avanger

Am vazut si eu ca e bine lipit si de aia ma miram cu dr.... de se aude sunetul ala ca daca tineam mana pe el nu se mai auzera si la piese precum benni bennasy la sunetul ala zzzzzz daca sti piesa se auzea o vibratie de plastic, dar daca e aerul care trece prin bass-reflex atunci nu e o problema!. O intrebare la ce frecventa sa tin wooferul? Momentan am un audigy zs si il tin la 30hz ca de la 20 am inteles ca ureche umana nu mai distinge doar auzi cum vibreaza geamurile dar nu se aude basul! Mersi!

La 30 hz e numai bine oricum la valoare mai mica nu cred ca coboara el.... :rolleyes: dar sunt sigur ca are o integrat un montaj/circuit care taie frecventele la care nu ar trebui sa se ajunga....oricum cu nici o frecventza reglata (la un prieten de-al meu...) a mers la maxim cu zilele si nu a avut nimik deci nu cred ca trebuie sa iti faci griji pentru el :yawinkle: sa il folosesti sanatos :smt006

La 30 hz e numai bine oricum la valoare mai mica nu cred ca coboara el.... :rolleyes: dar sunt sigur ca are o integrat un montaj/circuit care taie frecventele la care nu ar trebui sa se ajunga....oricum cu nici o frecventza reglata (la un prieten de-al meu...) a mers la maxim cu zilele si nu a avut nimik deci nu cred ca trebuie sa iti faci griji pentru el :yawinkle: sa il folosesti sanatos :smt006

Nu e bine deloc!Frecventa aia nu e pragul unui filtru trece sus, ci a unui filtru trece jos.Cu alte cuvine frecventa aia dicteaza de unde sa isi termine treaba wooferul si de unde sa inceapa satelitii.Daca setezi la 30Hz, subul nu va urca peste 30Hz, iar pe sateliti ii chinui inutil la 30Hz, ca aia tare ma indoiesc ca scot ceva sub 100Hz, si 100Hz il scot tare amarat.As recomanda sa folosesti pragul de la 60-70Hz in sus.Cat despre minune tehnologia.... :smt016 :smt031

Guest Avanger

Mersi pentru raspunsuri, o intrebare pt MadRaper, poti fi pusi alt tip de final in locul celor existenti sau nu merge decat cei de aceeasi serie, ca eu nu stiu cand mi l-a reparat daca au pus finalii de mai sus amintiti sau ceva echivalent, ca nu ma pot uita ca sunt acoperiti cu o placuta de fier si nu vreau sa ma bag la avioane! Multumesc inca o data! In legatura cu frecventa la woofer, eu stiam ca aceea e doar pt woofer si nu modifica frecventa satelitilor, in fine nu prea le am cu astea dar eu nu aud distorsiun cand ascult muzica si sunt destul de pretentios la sunet ca a durat ceva pana l-am calibrat! Folosesc un Audigy 2 zs si din driver am micsorat frecventa la woofer, o sa incerc si cu 60-70hz sa vad cum se aude dar totusi sunt surprins ca nu e ok pt ca nu aud sa se forteze sau sa distorsioneze!Alte pareri daca sunt! Multumesc!

mai frate daca nu ai incredere in om nu-i mai duce la reparat. eu oricum as fi cautat un electronist nu un tuningist auto. cred ca daca iti mai lua un milion doua in plus erai mult mai fericit.uite o chestie, finalii sunt foarte probabil originali (ca si marfa din sua tot in china se face), pentru ca este mult mai usor sa inlocuiesti o piesa decat sa faci un montaj echivalent plus modificari ulterioare.a doua chestie e ca daca ai luat teapa ai luat cu traful. asta daca e de putere mai mica e mai ieftin. puterea reala a sistemului nu prea ai de unde sa o sti. ai putea sa-i dai nivelul maxim admis la intrare, sa dai la maxim volumul si sa vezi daca scade tensiunea in secundar. eventual un gen. de semnal si un osciloscop ar fi bune daca te preocupa distorsiunile, daar devine prea complicat.