Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

90V intre pamantare si nul de ce


Vizitator spanu

Postări Recomandate

tensiunea la priza fara consumator

Între firele unui cablu de 4 m ale unui prelungitor am măsurat o capacitate de 470 pF.Reactanța capacitivă a acestuia condensator permite celor 90 de V să apară pe aparatul de măsură.Am măsurat și așa este: 90V între cosa de împământare a prelungitorului (în aer, priza neavând împământare) și fază, depinzând de lungimea cablului prelungitor deci de capacitatea dintre fire...
Link spre comentariu
  • Răspunsuri 29
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Vizitator spanu

Nu m ar deranja daca nu m as "curenta"Posibilitatea de a trage impamnatate nu este pentru ca: 1 firele sunt direct in tencuiala si sunt fire de aluminiu din aceelea vechi intec2 acum am terminat de renovat apartamentul si nu mai am posibilitatea de a mai trage cabluriCe am uitat sa spun ca am doar o singura siguranta pe toate prizele (una pe nul si una pe faza) apartamentul fiind cu 4 camere. Am mai primit un raspuns de la un electrician de aici de la mine din oras care a zis sa leg impamntarea la nul. Este bine???? Ce consecinte ar fii daca se leaga asa.

Link spre comentariu

Dacă te uiți în tabloul din apartament, vei vedea că firul de cupru destinat împământării prizelor din bucătărie și baie pleacă din aceeași „bridă” unde este conectat nulul. Deci împământarea este conectată din tablou la nul.La fel poți să vezi că din nișa de pe casa scărilor, acolo unde este conectat apartamentul tău, nu pleacă niciun fir separat ptr. împământare ci doar unul ptr. nul și altul, după siguranță ptr. fază.Așa că electricianul nu greșește prea mult.Din această cauză (lipsa unui fir separat ptr. împământare), la apartamentele vechi nu se pot monta siguranțe diferențiale fără a se face o împământare separată.

Link spre comentariu

Nu e corecta legarea impamintarii la nul, in special datorita faptului ca afirmat ca are siguranta si pe nul si pe faza. Daca se arde siguranta de pe nul, va avea faza la carcaselor aparatelor prin rezistenta lor interna.Pentru a fi in siguranta PINA la montarea unei conexiuni adevarate de impamintare spune-i electricianului sa procedeze in felul urmator si in urmatoarea ordine:1. Sa inlocuiasca in panoul electric cele 2 sigurante (de pe faza si de pe nul) cu o siguranta dubla DIFERENTIALA. Aceasta te va proteja de curentari periculoase. (una de 16A eventual 25A daca ai multi consumatori. Cele cu decuplare la curenti de scurgere de 30mA sunt OK, de fapt sunt cele mai accesibile si mai usor de gasit)2. In fiecare priza sa determine cu exactitate nulul si sa-l lege si la surubul de impamintare al prizei. Cu un drum ar fi bine, daca tot demonteaza prizele, sa le inlocuasca cu unele noi de calitate, la care vor face corect contact si lamelele de impamintare.Nu lasa electricianul sa te prosteasca ca nu e nevoie de siguranta diferentiala dubla sau alte texte in incercarea de a munci cit mai putin. In cazul in care legi impamintarile la nul (ceea ce oricum nu e corect si bine) e IMPERIOS necesar sa pui siguranta diferentiala. Fara ea, poate o singura data se produce o defectiune ce poate avea efecte catastofale. Nu e de joaca.Hai sa-ti creez un scenariu:Consideram ca ai conectat nulul la impamintare si NU ai siguranta diferentiala. Se arde siguranta ta de pe nul. Te duci sa scoti rufele din masina de spalat. Aceasta are conectata carcasa (si cuva metalica) la faza chiar prin rezistenta proprie de incalzire. In momentul in care bagi mina sa scoti rufele ude te poti curenta MORTAL, mai ales daca e ud pe jos sau daca intimplator cu cealalta mina te tii de un obiect metalic legat la pamint (robinet, teava de calorifer, chiuveta metalica, etc.) In plus poate nu tu patesti asta ci vreun copil, care e mai putin vigilent la trasul miinii inapoi rapid...Eu zic ca nu merita riscul.Spun asta in urma a multi ani de lucru cu curentul, de la electronica si joasa tensiune la inalta tensiune.Eu iti propun sa mergi tu sa cumperi siguranta diferentiala si prizele. Nu lasa asta in sarcina electricianului numai daca e unul pe care te poti baza. Hai ca nu sunt cheltuieli asa mari iar faptul ca rezolvi problema si esti SI in siguranta ar trebui sa fie un argument hotaritor! Tine minte: securitatea familiei tale si a ta trebuie pusa pe primul loc. Se pare ca tu ai ultimul cuvint, deci ai grija SA FIE CORECT.Succes si ai grija

Link spre comentariu

stimati colegi reteaua de distributie este cu neutrul legat la pamint deci acea "pamintare"daca ne uitam cu atentie in cofretul [tabloul general] nulul de pe cablu [al patrulea fir]si centura de inpamintare[priza de pamint a blocului [care ar fi bine sa fie verificata de un electrian autorizat si sa emita un buletin pram]sunt legate la aceeasi borna sau bara deci Nulul deProtectie pleaca din acea bara ,de regula este din cupru cind Faza siNulul de lucru sunt din aluminiu in cazul unui bransament cu 2 conductoare [racord electric cu 2 fire ] ex la case din regleta [tabloului de distributie] pleaca nulul de lucru prin siguranta la fel si faza [sig bipolara] iar nulul de protectie din regleta direct in instalatia de utilizare de regula consumatorii cu carcasa metalica cit si cei care producatorul cer sa fie legati la "nulul de protectie" vor fi racordati ca atare in camerele cu pardoseala conductibila [hol bucatarie] folosim prize cu contact de protectie deci daca se arde siguranta de pe nul [de lucru] curentul de defect se va indrepta catre pamint prin nulul de protectie deci partile metalice ale consumatorilor vor avea acelasi potential ca si pamintul deci nu exista pericol de electocutare cam asa functioneaza protectia inpotriva elecrocutarii prin legare la pamint foarte buna recomandarea cu intreruptori diferentiali sfatul meu este sa chemati un electrian autorizat sa verifice instalatia si sa elibereze un document succes

Link spre comentariu

Felicitari dl lyka, o prezentare completa si profesionista.Dar mi-e teama ca cei ce nu le au cu electricitatea nu vor intelege.Exprimarea lor este simplista si vaga.De fapt, daca nu sant eu prea afectat de problemele din ultima vreme, unii recomanda legarea nulului retelei in casa fara impamantare la firul corespunzator al unui prelungitor cu impamintare ca asa ar fi la unele apartamente vechi.Ei confunda 2 elemente diferite--firul ce reprezinta impamantarea blocului cu firul tras prin apartament pt impamantare.Pot lega nulul de lucru la tablou la "impamantare", numai ca ei nu fac distinctie intre cele 2 amintite mai sus. Si iau expresia asa cum este si propun legarea nulului de lucru la impamantarea prelungitorului, caz periculos--descris corect de misa.Ma opresc ca iau iar ban de la DrL pt postare lunga si fara legatura cu intrebarea.

Link spre comentariu

Am citit cu atentie postarile initiatorului , ale celorlalti , mai putin , desi , unele sfaturi sunt demne de urmat

 

" Ma tot curentam (ma pisca destul de bine) de obiectele metalice din camere ..."

"Am facut verificarea la o priza dintr-o camera in care nu era nimic in ea(in restul casei ii numai centrala, frigider si 3 televizoare)"

"Pamantare are doar bucataria, baia si holul si atat"

"tin sa precizez ca unde am pamantare nu este problema asta."

 

si sa ma bata Dumnezeu daca pricep ceva.

 

Rog sa fiu corectat daca bat campii :

1.Prizele din bucatarie ,hol,baie , au impamantare si este OK.

2.Centrala si frigiderul mai mult ca sigur sunt alimentate din priza bucatariei , sau centrala din bucatarie si , eventual , frigiderul din hol .Deci , prize cu impamantare.

 

Intrebare:

Care sunt obiectele metalice din camere care curenteaza ?

Link spre comentariu

Parca zicea ceva si de sistemul audio, care presupun ca e intr-o camera. Eu am inteles ca era vorba de prizele fara impamintare din camere, la care probabil nu e tras al treilea fir. (cel de protectie) La astea era problema conectarii nulului la conexiunea de impamintare a prizei nu la cele care e conectat deja in modul descris mai sus. La astea poate aparea situatia descrisa de mine.

Link spre comentariu
Vizitator spanu

Multumesc tuturor pentru explicatii. 1 Am sa imi pun o siguranta 1P+N 30 mA cu diferential pe prize (intrerupator diferential 20A, 1P+N, 30mA, 4.5KA Moeller) 2 Am sa achizitionez si prize unde este necesar ,o sa intentific care este nulul si apoi o sa leg si pamantarea de nul (asta la camere). 3 Pamantarea de la hol, baie si bucatarie raman la fel cum era pana acum pentru ele funtioneaza si nu am probleme(acolo este pamantare din constructia blocului).

Link spre comentariu

Pai spre prizele din camere sosesc doar 2 fire: faza si nul. Spre prizele cu impamintare de pe hol de exemplu sosesc 3 fire faza nul si impamintare. Chestia e ca in tabloul electric impamintarea tot la nul e legata. Singura diferenta intre firul de nul si cel de impamintare e ca pe cel de nul e pusa siguranta.Ei, acum daca vrea sa lege si in camere impamintarea la nul, neavind numai 2 fire duse prin perete, trebuie sa faca aceasta conexiune in doza prizei. Pentru a elimina riscurile descrise mai sus, am recomandat inlocuirea celer 2 sigurante de pe prize cu una diferentiala.

Link spre comentariu

1. Sa inlocuiasca in panoul electric cele 2 sigurante (de pe faza si de pe nul) cu o siguranta dubla DIFERENTIALA. Aceasta te va proteja de curentari periculoase. (una de 16A eventual 25A daca ai multi consumatori. Cele cu decuplare la curenti de scurgere de 30mA sunt OK, de fapt sunt cele mai accesibile si mai usor de gasit)

Siguranta se dimensioneaza functie de sectiunea conductorului pe care il protejeaza si nu functie de numarul si tipul consumatorilor de pe retea.
Link spre comentariu

Siguranta se dimensioneaza functie de sectiunea conductorului pe care il protejeaza si nu functie de numarul si tipul consumatorilor de pe retea.

In cazul de fatza ,misa a recomandat RCD_ul in ideea protectziei la electrocutare,a unei scurgeri de curent intre faza si asa_zisa impamantare...iar inlocuirea celor doua sigurantze de pe faza si null este cea mai buna solutzie.Daca monteaza de ex un RCD de 25A serie cu o sigurantza automata de 16A atunci va declansa RCD_ul la o surgere de curent mai mare de 30mA intre faza si impamantare iar sigurantza automata la un curent mai mare de 16A.Chestia cu sigurantza pe null e o prostie si de aceea s_a renuntzat la asta.Asa cum a zis lyka,null_ul e legat cu impamantarea in tablou,din retzea vin doar 4 fire,R,S,T si Null,in germania insa e obligatoriu conectarea impamantarii, in tabloul general, la retzeaua de apa(tzeava de cupru) cu cablu min 10 mm² si conexiune cat mai scurta,practic se re_impamanteaza null_ul in fiecare tablou electric.In noile normative se mentzioneaza la constructziile noi,inaintea RCD_urilor(FI_schalter ,Fehlerstromschutzschalter) http://de.wikipedia.org/wiki/Fehlerstromschutzschalter

trebuie montate sigurantze automate (LS-Schalter,Leitungsschutzschalter)

http://de.wikipedia.org/wiki/Leitungsschutzschalter

si toate astea ca masuri preventive...ma rog.

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări