Jump to content
ELFORUM - Forumul Electronistilor
Sign in to follow this  
ciuca paul

tv,united,modelUTV20x75 chasis. PAEX 0175a

Recommended Posts

Va salut. La acest tv am o problema ciudata cu norma de sunet si anume; inainte de a da cautare automata ptr. memorare fixez norma corecta de sunet, tv face automemorarea cu o alta norma de sunet si desii incerc sa revin la norma corecta din meniu sonorul corect il obtin doar atunci cand revin cu acordul fin pe fiecare canal in parte,nu-mi recunoaste nici telecomanda,am pus o memorie goala dar aceasta a fost rescrisa tot cu aceleasi probleme.Acest sasiu este echipat cu proc.ST92T195D7B1.mem24c16w.stv 2248,cadre tda8174.N-am reust sa gasesc dupa datele sas. un dump corespunzator.Rogajutor sau eventuale sugestii.

Acuma , dupa componente , pare a fi sasiu TV2K.In AV este OK ?

pe av n-am incercat,am sa verific,propietarul m-i la adus cu o telec 224G care zice ca a lucrat cu ea ,seamana cu sas TV2K dar nu este acesta,am mentionat inscript.de mai sus,iar proc.dupa"7B1' pe randul de sus dupa aceasta terminatie nu mai este mentionat nimic asa cum stiam si eu . Interesant este ca tv , isi pastreaza norma memorata din acord fin,dar din meniu NU.

pe av n-am incercat,am sa verific,propietarul m-i la adus cu o telec 224G care zice ca a lucrat cu ea ,seamana cu sas TV2K dar nu este acesta,am mentionat inscript.de mai sus,iar proc.dupa"7B1' pe randul de sus dupa aceasta terminatie nu mai este mentionat nimic asa cum stiam si eu . Interesant este ca tv , isi pastreaza norma memorata din acord fin,dar din meniu NU.

daca v-a intereseaza doar o singura norma ex bg,intra-ti in menu service si dezactivati celelelate norme dk i mn ll

Revin in speranta ca poate totusi cineva va venii cu o idee salvatoare si ptr. problema mea.De curand am avut un sasiu asemanator cu acesta in care problemele era identice cu cele de pe acest sasiu.[nu raspundea la telecom..si acelasi simtom, nu-i mergea pe nici o norma de sunet] si problemele le-am rezolvat prin rescrierea unui dump corespunzator,precizez ca acet proces. avea terminat. MTO. Revin cu precizarea la acest proc. nu exista nici o terminatie dupa ...d7b1/...Sub inscrip.principala mai exista si aceste inscrisuri; 220HC VM si pe ultimul rand; MLT 22603.Nu ma pricep atat de bine la clasificarea acestei famili de ST-Uri si deeceia nu pot identifica exact tipul de procesor la acest sasiu ptr, rescrierea corecta a memoriei.Am facut experienta adecvandu-i si acestui procesor dumpul dela celalat dar tot nu recunostea telecomanda ,dar nici setarile pe selector nu corespundeau..

nu pot pune o poza cu telecomanda dar va pot spune ca este o telec.model keymat ce se foloseste la tv.-uri show; stv 4021,stv5214,stv5121s, si mai reacri inca o data procesorul ST92T195D7B1/..fara terminatie

cel de keymat este ok.mai putin faptul ca nu am sonor pe nici o norma ca si cum as fi actionat mutele iar celalalt am sonor dar nu-mi vede telecomanda unde ar trebuii facute modificarile?

-procesorul este de fapt masca, deci poate sa fie scris cu diverse soft-uri, asa cum bine a zis Dan-nu avea o eticheta lipita pe el?Incearca si acest dump...

tv-ul a fost adus din italia,stiam despre faptul ca capsula propiu zisa are implementat un soft adecvat sasiului,dar pe procesor nu am gasit nici o eticheta, ci doar pe sasiu langa procesor este o eticheta cu urmatoarea inscriptie[dar nu cred ca ajuta cu nimic] x=12345678,d=12345678,iar cifrele 5 de la ambele litere sunt incercuite cu pixul.Uitasem sa va spun ca nici ultimul dump nu este bun [nu recunoaste telec. si nu are setarile corecpunz. pe selector.

ia legatura cu Marian Calinescu ... are el dump oksaulasa dump-ul REN.e2p si incearca cu o telec VES-01