Jump to content
ELFORUM - Forumul Electronistilor
Florin berdila

Sudarea (lipirea) pastilei pe cuţite de strung

Recommended Posts

Acum 41 minute, Florin berdila a spus:

cu un cuțit facut din bara de HSS pot face strunjiri si debitari in oțel

Daca ai reușit, este bine.

Re. 

Sper ca postarea ta nu este o întrebare. Dacă da, pune semnul întrebării la urma.

Domnule, daca ai bara HSS o ascuti, incerci si ne arati si noua rezultatul, de mers merge bineinteles daca prin otel nu intelegi rulment!

Posted (edited)

Florine ,dragule!

Din poza prezentata am dedus ca placuta este rombica ,nicidecum patrata. De aceea te-am si intrebat daca vrei sa filetezi cu cu acel cutit. Mai tirziu am vazut ca placuta e fixata pe suport cu surub.

Edited by GEO 53 BN

domnule Geo acum  cumpărat bare patrate pe care este ştanțat HSS,şi de aceeia vă întrebam că dacă aceste bare le dau forma unui cuțit de debitat sau unui cuțit pentru un anume filet pot executa aceste lucrări cu astfel de bare HSS

Pai ca raspuns din prima, mai greu decit cu alama.

Industrial se foloseste o "plasa de cupru" care se pune peste suportul cutitului, se pune decapantul, Borax apoi placuta si se preseaza cu un sistem cu arc.

Se incalzeste pina de topeste Cu si apare brazarea.

Este de calitate mai buna decit alamirea.

Temperatura ceva mai mare.

Ca idee, poate poti incerca cu bara de bronz fosforos folosita la brazarea tevilor de Cu din instalatii de apa/incalzire.

Succes si sa ne tii la curent.

Domnilor am luat niste cutite .com târg cu astfel de pastile am strunjit dar nu taie ,trebuie sa .org ascut sau aceste pastile nu trebuiesc ascutite va multumesc

P_20191010_070140.jpg

P_20191010_070130.jpg

De de ați taiat suportul si l-ați alamait de alta coada ? Probabil nu taie din cauza giometrieti care ați stricat-o...

La modificarea acelui cutit nu are legatura  "giometria" ci biologia din apropriere.

Edited by PINTI

Care-i unghiul intre pastila si suprafata piesei de prelucrat?

Mie imi pare exact pe dos acel unghi.

Cum ar trebui ,eu am luat cutite care puteai strunji dinspre universal spre papusa mobila asa le am gasit am taiat capul cutitului si lam sudat de un corp de cutit ,am gresit deci ce ma sfatuiti ? Unde am gresit

Nu taie pentru ca nu sunt la unghiul care trebuie.

Acum 2 ore, Florin berdila a spus:

Cum ar trebui ,eu am luat cutite care puteai strunji dinspre universal spre papusa mobila asa le am gasit am taiat capul cutitului si lam sudat de un corp de cutit ,am gresit deci ce ma sfatuiti ? Unde am gresit

Te-am intrebat care este unghiul iar raspunsul tau este "cum ar trebui" adica nu stii cit este defapt.

Nu-i prima data cind ceri ajutorul dar nu raspunzi la intrebarile care ti se pun.

Tu ai acolo unghi negativ ca aici si de aia nu taie. Daca nu poti sa intelegi asta atunci macar invata engleza si citeste pe net ca ai destule informatii acolo.

https://www.quora.com/Do-carbide-tipped-tools-have-negative-rake-angle

http://www.minaprem.com/machining/cutter/geometry/concept-of-positive-rake-negative-rake-and-zero-rake-angle/

http://www.minaprem.com/machining/cutter/geometry/what-is-rake-angle-in-cutting-tool-names-effects-functions-values/

http://www.differencebox.com/engineering/difference-between-rake-angle-and-clearance-angle-of-cutting-tool/