Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor
Guest 31Vl

problema cu Canon S2IS

Recommended Posts

Salutare. Acum vreo 4 luni am reusit (prin mari eforturi) sa achizitionez o camera foto Canon S2IS. Problema a aparut acum vreo 2 luni si consta in faptul ca imi apar nishte pete in poze si filmari. Petele se accentueaza odata cu inchiderea diafragmei (atunci cand diafragma este deschisa la maxim, petele abia se mai observa).

Am sters o singura data cu un servetel umed special, in rest doar cu o carpa curata. Nu cred ca este murdara lentila pentru ca m-am uitat din toae unghiurile posibile si am cerut parerea si altor persoane. Nimeni nu a vazut urme pe lentila. E posibil sa fie altceva? Si urmele cred ca au aparut inainte de a sterge lentila cu servetelul umed.

Guest Bogdan!

Pai du-l la garantie. Probabil ca s-a murdarit senzorul intr-un fel pe care nu mi-l explic tinand cont de faptul ca nu ai asa usor acces la el.

lasa servetelul umed si specialincearca sa stergi cu alcool izopropilic anhidrid (pt ultimul cuvant nu garantez, e un alcool fara apa cu care se curata fibra optica). pus tot pe un servetel mai special uscat sau cu o matase curatadaca s-a murdarit senzorul, dar nu cred, nu prea e bine sa-l cureti singur

Pune o poza ceva mai concludenta, eventual pozeaza o foaie alba sau o panza cu diafragma deschisa la maxim (f/2.7). Nu cumva a fost lovit aparatul? (lentile dezlipite in obiectiv...). Daca scoti stabilizarea de imagine cum se comporta?

Ce mai e nou?Ma intereseaza subiectul, pt ca recent am observat si la mine un fenomen asemanator.Nici gand sa fie scapat aparatul , nu l-am folosit in conditii naspa si a fost tinut in borseta lui cand nu era folosit.Dupa ce l-am sters pe afara cat am putut de bine, nu a mai ramas decat sa fie senzorul murdar.Pe net am vazut ca unii propuneau ceva solutii cu aer sub presiune pt curatarea senzorului. Eu inca ma gandesc ce sa fac, ca am aparatul in garantie, dar nu stiu persoana care face garantia si parca nu l-as da pe mana oricarui tantalau sa faca scoala pe el.Fenomenul e greu de observat, nu se vede clar decat pe un cer albastru inchis, cred ca in alte situatii il scoate procesorul.

Nu am rezolvat nimic. Am incercat sa vorbesc cu cei de la support centre de la canon, dar din pacate nu am obtinut nici-un raspuns. Si aparatul meu este inca in garantie si ma gandesc sa merg in bucuresti sa vad ce se poate face. Firma care e trecuta pe certificatul de garantie la service este Cris Proffesional. Oricum, daca rezolv ceva va voi anunta.

mergi cu camera la magazin de unde ai luat-o, aia sunt obligati sa iti spuna cum se procedeaza pentru a ajunge la firma din bucuresti este o problema asta cu camerele foto in provincie, nimeni nu le repara , decat la bucuresti, si nu exista centre de colectareeu tocmai am facut un contract de colectare pentru camere foto Casio , in sensul ca oricine imi poate aduce camera in garantie si eu o trimit la bucuresti contra unui comision pacat ca e vorba de casio si astea sunt putine , deci activitatea tinde spre zero

Mai am totusi o intrebare. Stiu ca poate suna deplasat, dar in cazul in care trimit camera prin curier la firma respectiva de service exista posibilitatea sa nu se mai intoarca...niciodata?

Guest Bogdan!

:rolleyes: cei de la cris service sunt renumiti pentru (ne)seriozitatea lor. Asteapta-te sa iti tina camera destul de mult in service. Mai bine te duci personal sa o duci