Jump to content
ELFORUM - Forumul Electronistilor
Sign in to follow this  
Guest marian_ariciuc

alegere amplificator de casa

Recommended Posts

Guest marian_ariciuc

dupa cum spune si titlul, cer sfatul de la cei priceputi in acest domeniu audio...am gasit pe pagini de comert de la noi(tocmai, mercador, okazii), oameni din domeniu care se ocupa cu vanzarea de echipamente audio. primul model care mi-a facut cu ochiul ar fi un Technics SU-VX600 580W.ce parere aveti despre acest model?ce plusuri ce minusuri are?orice sfat/critica este binevenit(a)...

Eu mi-as lua gandul de la acel Technics. Finalul este cu circuit integrat STK.Orienteaza-te mai bine catre Yamaha, Onkyo(gama Inyegra) , etc.

Guest marian_ariciuc

Finalul este cu circuit integrat STK.

exact de acest lucru aveam ''oroare''AKAI? Marantz? Radiotehnika? tot acelasi vanzator are un ''UNIVERSUM Dynamic`s HIFI 2500''...cum e?(sincer, ca si marca nu am auzit).PS: cred ca ONKYO Integra ai vrut sa scrii mai sus...

Guest

Va salut!Degeaba dam noi cu parerea p-aci, daca nu ne spuneti si CAT sunteti disponibil sa platiti?

Guest marian_ariciuc

5-600lei, pentru amplificator.

In banii astia te incadrezi cu un ONKYO Integra(acum am scris corect :ras: ) model A-8670. Mie personal mi-a placut cum suna acest amplificator.

Amplificator ,,de casa " cu o putere reala mai mare de 25W nu se justifica..,Eu am renuntat de mult la pocnitorile pe integrate sau tranzistori si am redescoperit puterea si calitatea tuburilor electronice .Chiar daca sunt mai scumpe merita toti banii!

Guest

romicap, hai ca unele nu sunt pocnitori :da

Amplificator ,,de casa " cu o putere reala mai mare de 25W nu se justifica..,Eu am renuntat de mult la pocnitorile pe integrate sau tranzistori si am redescoperit puterea si calitatea tuburilor electronice .Chiar daca sunt mai scumpe merita toti banii!

Totul ţine de gusturi.

De gusturi si de asteptarile pe care le ai de la amplificator. Sunt unii care se multumesc cu amplificatoare cu TDA2003 si altii care dau mii de euro pe un amplificator high end.

Problema nu ar fi ampliful, cît boxele. Ar fi bine să fie pe 8 Ohmi, să nu chinuie sărăciile de amplifuri japoneze şi orientale.

'UNIVERSUM Dynamic`s HIFI 2500''...cum e?(sincer, ca si marca nu am auzit.

Din punctul meu de vedere (am avut acest Universum), trece usor peste orice alt amplif prezentat in topicul asta. Cu o singura conditie; sa nu se fi umblat inauntru.

Guest marian_ariciuc

sa nu se fi umblat inauntru.

pai problema e ca nu pot sti asta...singura posibilitate de a intra in posesia lui este cea prin curier...aveti idee despre finalul acestui [email protected], ce ''natie'' este acest ONKYO Integra? Japan pare dupa [email protected], sunt incepator, nu cred ca se merita pentru mine amplif-ul cu lampi...inafara de calitate, ce alte avantaje aduc lampile?

Amplificator ,,de casa " cu o putere reala mai mare de 25W nu se justifica..,

Eu am renuntat de mult la pocnitorile pe integrate sau tranzistori si am redescoperit

puterea si calitatea tuburilor electronice .Chiar daca sunt mai scumpe merita toti banii!

Am mai auzit-o p-asta untr-un alt subiect pe aici pe la amplificatoare

Nu inteleg de ce unii lampari sunt prea ''extremisti''

@ratza zice bine, tine de gusturi

Desi nu m-am dat in vand sa ascult neaparat cum suna lampa, nu cred ca m-ar apuca damblaua sa arunc pe geam tot ce inseamna amplificatoare pe siliciu in momentul in care mi-ar intra un ureche un sunet de lampa

@marian_ariciuc cauta sa iei un amplificator la mana a doua, ceva facut pe tranzistoare pana in 2000