Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor
Mouser

alegere grea alegere

Recommended Posts

Salut... as avea si eu o rugaminte..ar putea sami spuna si mie ce amp miar recomanda sami fac tot citesc pe forum cai mai bun lm3886(sincer asta vroiam sal fac dar e 175 000 la mine in oras..Iasi) ba ca mere 7294 dar distorsiuni mari deci as vrea sami spuna si mie cineva din iasi preferabil no offence :smt003 ce amp se merita sa fac cu distorsiuni nu mai mare de 1%(adic sa fie aproape hi fi) cu un cost cat mai redus asa macar un 50W (ah si sa nu uit sami spuneti pls la fiecare cam ce putere tre sa aiba traful ca de fiecare data ma confrunt cu problema asta: puterea trafului) :prayer: :prayer: :prayer: :prayer:

Guest maximus

distorsiuni de 1% in putere maxima? cam greu zic eu cu un integrat. acum sincer nu stiu ce pot cele 2 integrate de care zici dar de obicei producatorii in specificatii anunta distorsiunile de 1%/1W/1kHz....acum depinde de producator...

daca ar fi dupa mine io as merge pe STK'uri ... in principiu conteaza pt ce anume vrei sa folosesti amplificatorul tda 7294 pt 50W nu ar fi chiar asa de rau in raport pret/calitate cei drept nu prea e asa de laudabil cum lucra la basi ... distorsiuni cam mari in fineoricum un lucru e sigur performanta costasau daca tot vrei ceva ieftin ce nu incerci un amplificator cu tranzistoarela 50 W ai putea folosi cu succes 2N3055 ... cauta pe aici pe forum schema ( nu o am scanata din pacate ) si iti zic io ca o sa isi faca amplifu ala treaba mai bine ca o jigodie de tda plus daca esti si incepator in domeniu si faci vreo greseala la probe si bubui integratu ce faci? asa un 2N3055 gasesti si pe la statii vechi de prin talciocuri gata imperecheati sau la magazin ( pe la dioda in timisoara era vreo 2 lei bucata)bafta

te plictisesti tare? sau ai prea mult timp liber? :weedman: Nu prea are rost sa te apuci de ele.Schema e veche, componentele folosite la fel (741 :toimonster: ).Uite daca tot vrei sa faci ceva fain in jur de 100w incearca asta :users.ece.gatech.edu/~mleach/lowtim/sau cauta ipa400 pe forumsunt si cablaje de vanzare ca sa nu iti mai pierzi vremea cu ele, sau kit gata facut.Nu e musai sa alimentezi la +-75V, ramai pe la +- 45V si scoti cat iti trebuie

Intrucat nu mi se pare ca integratele sunt atat de scumpe, ba chiar as spune, sunt ieftine in raport cu celelalte componente ale amplificatorului (condensatoare, radiatoare si mai ales, transformator), ai putea sa incerci sa faci ambele variante, mono, si apoi sa alegi pe care il pastrezi.Am folosit TDA7294 cu rezultate bune, avand in vedere ca de fiecare data am cumparat circuite contrafacute, fabricate in cehia parca. Este adevarat ca puterea recomandata a fost cam 30W. Pentru puteri mai mari, eu persnal recomand tranzistoare, datorita puterii disipate mai mari.

da asai problema cu pretu e intotdeauna la condensatori si la traf :rolleyes: ms de sugestii...vad cum fac cu banii(cu care stau cam prost :d) si fac un amp :partyman: da ma lovesc din nou cu problema veche...nu mi se mai lipeste foaia cu cablajul pe textolit pt metoda cu fieru de calcat ...damn it