Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

invertor ieftin?


Vizitator herjeniu

Postări Recomandate

Vizitator herjeniu

buna. am si eu o intrebare.....am 2panouri de 200w / buc /48v care ar fi varianta cea mai ieftina si buna??pentru a face 220vinfertor? stiti ceva model care nu costa enorm de mult??sau redresor 48 v to 12 v si un ups?ms pt opinii.

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 7
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

herjeniu , depinde si ce vrei sa alimentezi cu acel invertor ieftin , si ce cunostinte electronice ai.daca nu esti pretentios si alimentezi doar consumatori cu surse in comutatie ,gen becuri eco si tot ce tine de iluminat,incarecatoare de telefon fara traf, te sfatui sa iti faci un simplu ridicator de tnsiune dc-dc de la 24 la 280-300v cc. cu un sg3525 .spor.

Link spre comentariu
Vizitator herjeniu

salut.as vrea sa alimntez un panou infrarosu pt incalzire sau sa fac un incalzitor de apa (in baie) deja am 3 panouri = 600w dar nu sunt expert in domeniu . ma gandeam ca macar cand este soare primavara si toamna sal reduc facura de gaz. sau sa returnez in reteaua electrica? nu stiu cum sa fac.....

Link spre comentariu

Conversia panouri solare - energie electrica - caldura e cam cea mai pacatoasa chestie, vorbind la randament. Pentru a avea caldura de la soare, pur si simplu construieste niste panouri solare pentru incalzire apa, pentru incalzire aer, era undeva intr-un numar din Tehnium un fel de "sertare" care acumulau caldura in casa. Pentru mine la casa a fost suficient un butoi de 200l cocotat pe acoperis si aveam apa calda toata vara, a fost cea mai ieftina investitie. Parerea mea........

Link spre comentariu

herjeniu , e adevarat ca solutia gandita de tine , e cea mai proasta posibila din variantele posibile , pentru apa simplu asa cum s-a mai spus panou solar , pentru aer , la fel panou solar . panourile, eolienele, se preteaza acolo unde nu ai curent gen cabana munte ,utilizatrea energiei electrice produsa de ele cel mai bun scop este pentru iluminat nici decum incalzire, pentru incalzire baga lemne , brichete peleti dar nu electric.nu vrei baterii , cumparati supercondensatori punei serie paralel pana la tensiunea dorita apoi alimenteaza un ups unda sinusoidala care sa-ti alimenteze ceva consumatori pe timp de zi .de varsat curentul la electrica e pierdere de timp si nervi storsi de pomana.spor.

Link spre comentariu

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.




×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări