Jump to content
ELFORUM - Forumul Electronistilor
Sign in to follow this  
andreicry

sursa tv samsung

Recommended Posts

salutare. am un samsung ck5039, am adaptat o noua sursa de alimentare. daca maresc volumul la peste 30%, apare o variatie a imaginii in partea inferioara, care este cu atit mai puternica, cu cit cresc volumul. am alimentat finalul audio separat, functionare ok. am testat cu 3 surse diferite (wsp001, super001 si o sursa adaptata din alt tv, cu toate apare acelasi efect deranjant al maginii. sa fie toate cele 3 surse testate subdimensionate fata de necesarul tv-ului? mentionez ca initial tv a avut smr40200. am facut si strap intre masele din secundar, dar fara efect. multumesc anticipat

Este normal ce se intampla.Ai dat jos traful chopper original ori asta unea cele doua mase din secundarul sursei care acum sunt separate.Faci un strap acolo si va merge normal cu orice sursa care este ok.

chiar nu mai are nimeni nici o solutie sau explicatie? eu unul pur si simplu nu stiu ce sa mai caut. mentionez ca pina sa se arda SMR-ul, tv-ul functiona perfect normal. Singura concluzie pe care o pot trage este ca sursele testate sint sub necesarul cerut de tv. Astept sugestii. Multumesc

ti s-a dat o solutie plauzibila m sus,

Este normal ce se intampla.Ai dat jos traful chopper original ori asta unea cele doua mase din secundarul sursei care acum sunt separate.Faci un strap acolo si va merge normal cu orice sursa care este ok.

, nu ne spui nimic de ea.

daca citeati, observati ca am facut, inca de la inceput, mentiunea ca am unit cele 2mase din secundar, dar functionarea este tot anormala. daca separ finalul sunet si il alimentez separat, functioneaza ok (adica alimentat pe o alta sursa de 16vcc). inainte de solicita sprijinul unor colegi cu mai multa experienta, am studiat si eu forumurile, gasisem solutia de a uni cele 2 mase, dar la mine acestea erau oricum in comun (am verificar asta). totusi am pus si un strap, dar cum spuneam, fara rezultat. daca nu am solutie, voi alimenta finalul sunet pe o sursa separata pentru ca vreau sa tin tv-ul (functioneaza prea bine ca sa il dezafectez). pur si simplu caut sa aflu ce nu este in regula- toate cele trei surse testate sint subdimensionate? cea de-a treia sursa este dintr-un tv Schneider de diagonala 51cm, este tot cu 2tensiuni de iesire 125 si 15 volti. va multumesc

Trebuie sa masori cumva daca consumul de pe audio modifica putin 125v.Dar cred ca in acest caz s-ar modifica si dimens pe orizontala.De aceea spun mereu, depanarea fara osc este loterie si durere de cap.Iar treaba cu mesele nu este explicata corect.Nu exista ca cele 2 mese sa nu fie unite.Conteaza numai locul in care se face pt ca sa nu influenteze consumul etaj linii circuitele de joasa tensiune alimentate din 16v sursa.Asa ca daca traful original are 4 pini in secundar iar sursa inlocuitoare are 3 pini, se desfac infasurarile de 125v si 16v si se folosesc exact pinii de la sursa originala.In general este o greseala ca mesele 125 si 16 sa fie comune din traf.Ele se unesc intr-un loc bine ales de proiectant.

alimenteaza-l dupa trafo linii, din tens de BV printr-o sursa de 12v sau ce tens i-ti trebuie pt AMP. AUDIO. :da

multumesc lui miticamy pentru sfat. experienta isi spune cuvintul. daca choperul original are masele din secundar separate, ele asa trebuie sa ramina si in cazul inlocuirii sursei. a fost singurul care a spus sa separ masele, toti spuneau strapeaza masele din secundar. acum tv-ul merge ok. oricum multumesc si celorlalti care au binevoit sa imi raspunda.