Jump to content
ELFORUM - Forumul Electronistilor
Sign in to follow this  
catamaran

Electronic transformer

Recommended Posts

Salut,Am cumparat (ieftin) astazi din Targ un dispozitiv. Pe eticheta scrie Electronic Transformer; Model RD2-SY60; F/N AH04C 60 60W; Standard:EN61347-2-2:2001; Input: 220-240VAC/50-60Hz; output: Ac12V~ Cos Fi: 0,98; Ta; 40 gr.Cmax Tc 50 gr.C maxL-am cautat pe net si nu am gasit decat doua oferte de vanzare pe niste siteuri (au si pozele dispozitivului) fara alte precizari.Nedumerirea mea este ca dupa ce l-am alimentat la 220 Vca, are o tensine de iesire, in gol, de 1,4 V. M-am tot balacit cu el (am incercat sa-l conectez la o punte redresoare - 3PM05 dar nu avea tensiune de iesire redresata) si pana la urma am alimentat un bec - nu se mai vede ce tensiune are dar are o rezistenta interna de 8 ohmi. A rezultat o cadere de tensiune pe bec de 2 V. si filamentul usor incandescent. Am schimbat becul - tot neinscriptionat dar cu o rezistenta interna de 2,2 ohmi si... surpriza: becul s-a aprins alb iar caderea de tensiune pe el era de 14 (paisprezece) V.Ma asteptam sa fie un traansformator electronic 220/12 Vca asa cum de altfel scrie pe el dar ma nedumereste "comportamentul" cu tensiunea de iesire. Ma poate lamuri cineva? La ce ar folosi dispozitivul? Multumesc.

Foloseste doar la alimentarea becurilor cu halogen tip ,,spot,, de 60W in cazul tau. Iesirea este in curent alternativ dar de frecventa ridicata, fiind o sursa in comutatie simplificata.Nu recomand sa-l folosesti in locul unui transformator obisnuit pentru alimentarea altor aparate.Dar poti sa-l modifici si sa-l transformi usor in pistol de lipit in comutatie.Vezi ca este un topic dedicat acestui lucru, am modificat si eu o sursa din asta cu succes.

Foloseste doar la alimentarea becurilor cu halogen tip ,,spot,, de 60W in cazul tau. Iesirea este in curent alternativ dar de frecventa ridicata, fiind o sursa in comutatie simplificata.Nu recomand sa-l folosesti in locul unui transformator obisnuit pentru alimentarea altor aparate.Dar poti sa-l modifici si sa-l transformi usor in pistol de lipit in comutatie.Vezi ca este un topic dedicat acestui lucru, am modificat si eu o sursa din asta cu succes.

Am inteles.Multumesc mult pentru promptitudine si lamurire. Atunci o sa cumpar si niste becuri cu halogeni (am luat ca haplea doua transformatoare - de... ieftine).

Nu mai incerca sa masori tensiunea la borne fiindca oricum vei obtine rezultate eronate din cauza frecventei ridicate si a formei de unda.

Bine macar ca sunt functionale...se putea si ieftin si defect,si atunci bucuria era mai mare :rade: