Jump to content
ELFORUM - Forumul Electronistilor
Sign in to follow this  
leoncris

Televizor stricat

Recommended Posts

Mai intai schimba filtrajele si verifica tensiunile din sursa si recuperate.Apoi refacut reglaje Screen si focus.

parerea mea,s-a dus tubul cinescop, are si varsta si e clasic atunci cand apare cursa de intoarcere linii.Daca nu a mai avut alte reparatii pana acum degeaba ajustezi screenul pentru ca de atata timp daca a fost reglat prost nu-i mai poti face nimic , a ars katozii destul.NEI sunt televizoare facute in romania dupa licenta thompson si mai noi BEKO(15 ani in urma)

Ascultati sfatul lui leoncris , aveti probleme cu filtrajele, verificati tot ce tine de filtraj , ca e din sursa sau din tensiunile recuperate, un tub uzat nu se manifesta asa...

parerea mea,s-a dus tubul cinescop, are si varsta si e clasic atunci cand apare cursa de intoarcere linii.Daca nu a mai avut alte reparatii pana acum degeaba ajustezi screenul pentru ca de atata timp daca a fost reglat prost nu-i mai poti face nimic , a ars katozii destul.NEI sunt televizoare facute in romania dupa licenta thompson si mai noi BEKO(15 ani in urma)

Nu are nici o treaba ecranul cu defectul asta.Si este LG nu NEI tvul.Eu pot sa pun pariu ca filtrajul pe 180V e dus si mai pot fi si altele acolo.

De acord , este ceva pe bara de 180V - recuperata - dar urmariti valurile verticale din stanga imaginii , in mod sigur una din tensiunile sursei are probleme - aceste valuri verticale le-am intalnit si cand am avut probleme cu filtrajul tensiunii de alimentare a junglei...bineinteles ca manifestarea difera de la schema la schema...

Filtrajul pe 180V alimentare video este defect.

1000 % defect filtraj pe 180V !Adica electroliticul C418 de 10micro/250V ( citat din schema CF 20D30X ).

Toate;cu conditia sa fie construite acum....20 de ani!!! Teletech, ryder, lustar, nu erau pe vremea aia ca si marca ma refer...

Am chemat un om acasa care se ocupa cu reparatii tvA schimbat doar un condensator si acum se vede bine

:101 C418 de 10micro/250V :da

Am zis eu ca e filtrajul pe 180V.Era clar dupa poza.Dac schimba filtrajul si pe driver era si mai ok.Prietenii stiu de ce.

Am zis eu ca e filtrajul pe 180V.Era clar dupa poza.Dac schimba filtrajul si pe driver era si mai ok.Prietenii stiu de ce.

Pai daca il schimba si pe ala.....nu era ''bine''..... Cine mai vine peste ...o luna inapoi...la alta ''reparatie atunci...:rade:

Ce inseamna sa cunosti electronica...Pentru asta se urmeaza facultati nu ?

Nu neaparat...facultati!! Ci ...pasiune pentru ''ceva'' anume!! Cunosc oameni fara facultati care cunosc meserie mai bine decat cei cu ....''masterate'' in domeniul lor!! :da