Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Indicator de nivel cu leduri


Vizitator ultrastu

Postări Recomandate

Vizitator ultrastu

Am sa incerc si varianta aceasta ! Cam cat ar ajunge un releu de genul asta impreuna cu plutitorul?Cum se va indica nivelul in momentul in care plutitorul se afla intre 2 relee? preactic schema ar arata cam asa :

post-19192-139829741322_thumb.jpg

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 24
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Pai campul magnetic se va inchide prin unul dintre releele invecinate, magnetul fiind ,,atras,, de cel mai apropiat releu. Din experimentele personale, am constatat ca intre relee trebuie lasat un spatiu de circa 1-2 cm, chiar mai mare. Distanta de la care releul a fost actionat ferm a fost de 1 cm cu magnetul din imagine (metalic 6mm grosime si 25mm lungime, nu prea puternic) dar se poate mari prin folosirea unui magnet mai puternic cu neodym recuperat de ex. din harddisk-uri defecte. Releele pe care le am au 5mm grosime si 50 mm lungimea balonului de sticla. In imagine am indicat o metoda de alternare a releelor pe verticala (pentru folosirea unui magnet cilindric recomandat in acest caz)Singura dificultate va fi gasirea magnetului care trebuie sa fie lung de circa 20-30mm si suficient de puternic sa anclanseze releele de la circa 2cm el fiind inchis intr-o eprubeta sau flacon de sticla si flaconul culisand intr-un tub de sticla sau plastic lipit de peretele vasului. Tubul va avea rol de ghidaj si va tine mereu magnetul in dreptul releelor, lichidul ridicandu-l la nivelul maxim existent in vas.

post-21106-139829741326_thumb.jpg

Link spre comentariu
Vizitator ultrastu

Ma scuzati ca am am intervenit in vanzarea dvs de magnetei si relee reed. De 2 pagini vorbiti de aceasi metoda. Ma mir ca nu ii spuneti sa masoare volumul cu o prajina gradata.

:ras: :ras: :ras: :ras: ..... eventual cu degetu'..... :ras:
Link spre comentariu

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări