Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

defect la tv jvs

Recommended Posts

salut colegi si buna seara.am si eu o problema cu un tvc jvc,model;av26gt1suf,sasiu11ak45b5,jungla vap313oyb2,procesor sda555xei,memorie 24lc16a,sursa 44608ap,cadre tda7269a.problema este urmatoarea;tv-ul isi desfasoara imaginea de la jumatate in sus,restul fiind pe fond negru,adica de la jumatate in jos.mentionez ca am schimbat toti conzi. de pe sursa inclusiv final cadre,sincer nu mai stiu de ce sa ma iau.nu-mi ramane decat sa rescriu memoria , va rog ajutatima,va multumesc anticipat.

• Replies 23
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

verificati semnalele (de comada cadre)care ies din jungla cu osciloscopul ...si, daca ,aceste semnale ajung efectiv pe pinii de intrare final cadre...daca totul e in regula, incercati cu un alt dump...sii daca nici asa nu se schimba nimic ...banuiesc ca VDP313 defecta...

salut colegi si buna seara.am si eu o problema cu un tvc jvc,model;av26gt1suf,sasiu11ak45b5,jungla vap313oyb2,procesor sda555xei,memorie 24lc16a,sursa 44608ap,cadre tda7269a.problema este urmatoarea;tv-ul isi desfasoara imaginea de la jumatate in sus,restul fiind pe fond negru,adica de la jumatate in jos.mentionez ca am schimbat toti conzi. de pe sursa inclusiv final cadre,sincer nu mai stiu de ce sa ma iau.nu-mi ramane decat sa rescriu memoria , va rog ajutatima,va multumesc anticipat.

Dupa ce am citit tot ,o poza nu ati putea pune?