Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Boxe Siare dBtechnologies model DB300.


Postări Recomandate

Este vorba despre o pereche de boxe vintage , 3cai 80W, 94db(spl)Daca are cineva informatii despre boxele astea as fi recunoscator ,ceva linkuri cu poze etc... Eu am cautat de m`au apucat nervii si nu am reusit sa gasesc ceva . Intentionez sa achizitionez boxele astea si as vrea sa stiu cate ceva despre ele.Multumesc anticipat ,cu stima.

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 9
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Eu cred ca boxele ar fi astea:

 

Posted Image

 

sunt Siare DL 300 B. Sunt sigur ca sunt astea pentru ca scrie:

 

Marque : Siare

 

Modele : DL 300 B

 

Impedance : 8 Ohm

 

Puissance nominale : 100W Max

 

Puissance @94 dB : 15W/m

 

Made in France

 

sursa: http://fr.audiofanzine.com/hp-divers/siare/dl-300-b/

 

Deci nu au 94dB la 1W ci la 15W!

Incepatorii ca tine pot fi repede pacaliti cand vine vorba de SPL.

SPL de 94dB nu gasesti pe toate drumurile.

Iti las placerea sa calculezi ce SPL au boxele la 1W :rade: .

Link spre comentariu

Apropos de Spl,din informatiile pe care le detin de la cel care le are : SIARE DB300Puissance nominale.......70WImpedance.......................8ohmsPuissance/94dB..............3w/mNorme NFC 97405Made in FranceDupa parerea mea ,constructorul nu cred ca a trecut date false si chiar as fi surprins sa fie asa !Nu fi atat de sigur ca boxe cu 94 Db ar fi chiar asa de greu de gasit. Am vazut si auzit si mai bune...Multumesc pentru informatii . PS Chiar nu vad ca am scris undeva ca boxele au spl 94db /1W /m!!!!? Nu ,boxele din poza ta nu sunt cele despre care vorbeam eu (DB nu este egal cu DL) PPS Si ca sa clarificam treaba despre incepatori ,boxele vin cadou de la un client multimit de amplificatorul cu lampi pe care i l`am facut...concluzia ,iti ofer placerea de a o trage tu (VLAD 2770 ! )

Link spre comentariu

Puissance/94dB..............3w/m

Stii sa calculezi ce SPL au la 1W/m? :rade: (pentru un lampar este floare la ureche calculul).P.S. Te intreb pentru ca am vazut intr-un post la sectiunea lampi ca amesteci negativarea fixa cu negativarea automata (folosesti negativare fixa + rezistor in catod cu valoare pentru negativare automata :ras: )
Link spre comentariu

Puissance/94dB..............3w/m

Stii sa calculezi ce SPL au la 1W/m? :rade: (pentru un lampar este floare la ureche calculul).P.S. Te intreb pentru ca am vazut intr-un post la sectiunea lampi ca amesteci negativarea fixa cu negativarea automata (folosesti negativare fixa + rezistor in catod cu valoare pentru negativare automata :ras: )
Despre negativarea fixa (G1) sau despre negativarea automata ,pot sa`ti spun cate ceva cu conditia sa am chef sau sa`mi fii cel putin simpatic...etc. Tu, neindeplinind conditia asta,ramane problema in studiu.... Cat despre notiunea de lampar,fiecare are voie sa creada exact ce doreste... Spor la dat din gura !
Link spre comentariu

Puissance/94dB..............3w/m

Stii sau nu sa calculezi ce SPL au la 1W/m? :rade:
Ce raspuns te`ar satisface ? Ca stiu sau ca nu stiu? :ras: Daca in vanitatea ta crezi ca daca`ti spun ca nu stiu , te vei simti bine (probabil vei ajunge la orgasm ),atunci uite,simte`te bine si afla ca nu stiu.... :da Spor la dat din gura ! PS Te`ai bagat in seama total paralel cu intrebarea mea din acest topic . http://www.proavshop.ro/blog/2010/06/23/43/ Informatii despre calculul SPL. necesare pentru curiosi !!!
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări