Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Reglaj osciloscop CD player Pioneer


Postări Recomandate

Buna seara.Domnilor , detin 3 cd playere Pioneer PD-S501 , PD-S503, PD-S603 care au functionat scurte perioade de timp iar acum nu mai functioneaza. S501 si S503 nu vor sa mai citeasaca nimic iar S603 citeste doar CD-uri originale. Confirm curatenia lentileor din blocurile optice dar din pacate no vor sa functioneze. Va rog daca se poate si contra cost sa ma ajutati sa readuc la viata aceste cd-playere. Va multumesc.

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 6
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Ati incercat sa suflati aer comprimat pe sub lentila, se mai depune praf si pe oglinda sau pe matricea de diode uneori....Eu folosesc un vechi spray cu tevisoara caruia i-am cositorit o valva auto si bag aer cu pompa :rade:Se mai poate incerca reglarea focalizarii din potentiometrele semireglabile situate pe capetele de citire, CD Playerele se reglau foarte usor asa, la DVD-uri e durere... :sparge: Acuma...unde vine partea cu osciloscopul ???

Link spre comentariu

Ati incercat sa suflati aer comprimat pe sub lentila, se mai depune praf si pe oglinda sau pe matricea de diode uneori....Eu folosesc un vechi spray cu tevisoara caruia i-am cositorit o valva auto si bag aer cu pompa :rade:Se mai poate incerca reglarea focalizarii din potentiometrele semireglabile situate pe capetele de citire, CD Playerele se reglau foarte usor asa, la DVD-uri e durere... :sparge: Acuma...unde vine partea cu osciloscopul ???

Sunt curatate ff bine...Le-am curata cu Metanol Absolut pe interior, adica am curatat prisma si lentila la partea interioara. Asea le-am facut sa invarta discurile din nou, pentru ca pana la curatare nu miscau deloc. Totusi nu inteleg ce a imbatranit asa de tare in aceste cd playere. Vad Philips CD-371, 373, 471, 473, 620, 630, Marantz CD-40, 50, 60 vechi de cand lumea si le modeaza oamenii in toate felurile fara se strice. Chiar asa de slabe sunt aceste CD-playere Pioneer.
Link spre comentariu

Arhivat

Acest subiect este acum arhivat și este închis pentru alte răspunsuri.




×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări