Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor
Guest mihai_mgd

Pierderea postului TV (Nippon CT-2014TXT)

Recommended Posts

Guest mihai_mgd

Din ce cauza postul TV se pierde in timp?Tensiunile AGC si CAF par stabile, dar cea de varicap incepe sa creasca dupa un timp (~30sec...2min). De unde se poate face rost de schema lui? Pe net nu am gasit-o.Stie cineva daca un post TV se poate/memora cauta din panoul frontal?(fara telecomanda). Intreb deoarece nu am reusit acest lucru, meniul afisat fiind foarte sumar (reglaje de culoare, saturatie, timer, ceas,...).Am vazut ca sint situatii in care se impune rescrierea EEPROMului. Eu stiam ca acesta retine canalele, volumul, reglajul de culori, setarile de tipul "menu service", dar inteleg ca mai contine si alte informatii. In acest caz poate cineva sa i-mi explice ce informatii mai poate contine?

EEPROM e o memorie care poaste fi scrisa/stearsa electric ( programabila ) care contine date in binar ( poti sa te gandesti la o foaie de matematica in care fiecare patrat e umplut cu un 1 sau un 0 ).Codul memorat poate fi:-rutine de initializare ale uP.-rutine de start-standby pt. echipament (TV, monitor, plasma, proiector )- adrese pentru fiecare tip de procesor de pe magistrala I2C ( uP citeste adresa si stie ce procesor exista pe magistrala ), de asemenea spatiu rezervat pt. a scrie starea fiecarui procesor ( scriere facuta de catre master- uP )-informatii legate de limba, tara, transmisia TV ( PAL/SECAM/NTSC ), sunet ( BG/DK ), tensiunea de varicap, f linii, f cadre, tipul selectorului ( tipul procesorului din selector ) , lumina, culoare, contrast, nuanta, geometrie imagine, s.a.

Guest mihai_mgd

-kostelProcesorul este "ST9 Monica1". De selector am mai auzit ca ar face probleme d'astea, momentan nu sint tentat sa dau citeva sute doar ca sa testez selectorul.-bazaStiu ce face/ce este o memorie EEPROM, dar, din cite zici, nu-mi inchipuiam ca procesorul tine in EEPROM date destul de esentiale pentru buna functionare a lui.-PETRE66O sa verific partea de RAA (banuiesc ca asta insemna rrra!?).La ce anume te referi cind zici "uzura filtraj a circ. multifuctional"? La ce parte din TV te referi? Va multumesc de raspunsuri, o sa continui depanarea zilele astea. Totusi, nu aveti o schema a lui?

Guest mihai_mgd

Am intrat in service mode, dar nu stiu care dintre parametri este RAA.

Am o lista de parametri de la 1 la 10 si inca doi parametri 19 si 20 (deci vreo 12 parametri); pe ecran nu apar decit cifre (Ex "1 32", adica parametrul 1 are valoarea 32).

-kostelProcesorul este "ST9 Monica1". De selector am mai auzit ca ar face probleme d'astea, momentan nu sint tentat sa dau citeva sute doar ca sa testez selectorul.-bazaStiu ce face/ce este o memorie EEPROM, dar, din cite zici, nu-mi inchipuiam ca procesorul tine in EEPROM date destul de esentiale pentru buna functionare a lui.-PETRE66O sa verific partea de RAA (banuiesc ca asta insemna rrra!?).La ce anume te referi cind zici "uzura filtraj a circ. multifuctional"? La ce parte din TV te referi? Va multumesc de raspunsuri, o sa continui depanarea zilele astea. Totusi, nu aveti o schema a lui?

raa>>filtraj alimentare ci

Guest mihai_mgd

Intr-adevar, param 0 (primul parametru) este RAAul. RAA merge, adica imaginea se inrautateste/imbunatateste, dar postul tot nu este stabil (cred ca era de asteptat).Cineva zice ca e posibil sa fie de vina EEPROMul, si sa rescriu bin-ul original (l-am gasit pe un site rusesc dar inca nu am incercat).Am masurat alimentarea pe integratul STV8224B (cred ca el face printre altele RAAul). In datasheet alimentarea este data ca fiind intre 8 si 12.6V, iar el are 8.6V. Teoretic este inca in plaja, dar nu stiu cit de curata este tensiunea asta.

Ce deosebeste un depanator cu experienta de un novice este faptul ca primul cauta etajul defect in timp ce al doilea viseaza sa gaseasca din prima piesa/piesele care provoaca simptomul.Daca as fi in locul tau as incerca mai intai sa alimentez pinul de varicap cu ajutorul unui semireglabil alimentat la 33 V,apoi functie de comportarea tv ului sa decizi ce ai de facut mai departe.Bafta,Radu