Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor
Extasy2525

Probleme cu un un monitor

Recommended Posts

Am un monitor de 17" CRT facut de CTX ultra screen....problema este ca in timp ce stateam la calculator mi sa schimbat culoarea monitorului....se vede mai intunecat...am dat din contrast si luminiozitatea mai tare dar nu prea are nici un efect, lam bagat la alt calculator si se vede la fel.....care ar fi problema....nu e mai e asa luminos ca inainte...sa fie de vina tubul..e pe duca?sau poate sa fie ceva din interior? multumesc

Se pare ca e o problema comuna la monitoarele CTX.Am un monitor CTX PR705F la care imaginea este intunecata, cu tenta verde.Nu mai afiseaza OSD iar de memorat preferinte nici vorba; la scoaterea de sub tensiune, monitorul "uita" tot.Problema a aparut acum 2 ani. Am avut mai multe tentative de a-l repara dar m-am lasat.As avea nevoie de niste indicatii pertinente.Va multumesc in avans.

Modelul monitorului este PR711F facut de CTX.....ok masor..dar ce si unde? are cineva schema pt acest tip de monitor :)

schema >>>vorbesti de lucruri sfinte.Prin deducere.
hmmmmm...prin deducere ar fi cam greu pt mine....pt ca in liceu am invatzat sa repar televizoare alb-negru....ca pe vremea comunistilor....cu toate ca pe atunci nu mai avea nimeni alb-negru.....despe color nea explicat ce e cu tubul....restu.....nimik.....deci ma poate ajuta cineva?

Modelul monitorului este PR711F facut de CTX.....ok masor..dar ce si unde? are cineva schema pt acest tip de monitor :)

schema >>>vorbesti de lucruri sfinte.Prin deducere.

hmmmmm...prin deducere ar fi cam greu pt mine....pt ca in liceu am invatzat sa repar televizoare alb-negru....ca pe vremea comunistilor....cu toate ca pe atunci nu mai avea nimeni alb-negru.....despe color nea explicat ce e cu tubul....restu.....nimik.....deci ma poate ajuta cineva?

id decerva 1966,sa-mi vi cu lectia invatata !!!!!!!

adik cu detalii concrete.