Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Audio - PCM - PWM controller


Vizitator maximus

Postări Recomandate

Vizitator maximus

Ciao baieti,de ceva vreme ma bate capu' sa fac un amplif in clasa D cu IC tip TAS51xx de la Texas Instruments. Avand in vedere faptul ca acele Power stage-uri de putere sunt comandate in regim PWM, as dori daca aveti vreo idee cum sa fac conversia din semnal audio in PCM si apoi din PCM in PWM....mentionez ca in schema propusa de TI, acele TAS-uri sunt comandate de TAS5508/5518 etc, in functie de numarul de canale etc...plus ca au nevoie si de IC de tip PCMxxxx....acum va intrebati care e problema :) si de ce nu comand acele samples ptr PCM si PWM controller....pai ca nu vreau sa comand circuitele de conversie prin I2C, si vreau sa aflu daca cunoaste careva de existenta unor convertoare audio - pcm si pcm - pwm hardware (IC) fara vreo comanda adiacenta....adica bagi ceva si sa scoata ce trebuie fara sa ma apuc de softeala, nu ptr ca e grea comanda pe I2C, ci doar ptr simplul fapt ca vreau sa scap de a 3-a parte care ar interveni atunci, vreun PIC :), care nici ala nu e mare lucru, dar va deveni prea stufos si m-am gandit sa reduc totul mult mai simplu....cred ca se intelege cam ce vreau, sper sa stiti ceva...MULTZAM'BYE ALL

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 9
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

ai putea face cu un fpga...dar......tot ai de lucru :finga: S-ar putea sa gresesc, dar ca sa faci din pcm pwm nu poti cu un numarator?Adica sa numeri pana la cat zice pcm-ul si atunci scoti 1 pe iesire, pana atunci lasi 0.S-ar putea sa confund niste termeni...daca e asa te rog sa ma corectezi sa nu raman prost. :weedman:

Link spre comentariu
Vizitator maximus

am gasit ceva interesant :) nu mai trebuie conversia din audio in pcm ptr ca nu vreau sa prelucrez digital semnalul...asa ca o conversie pcm e in plus...mai ramane doar conversia din audio in pwm, care nu mai ridica probleme mari, am nevoie doar de un comparator de precizie si rapid (am gasit un TI la 4,5 ns), un oscilator de ~200 kHz triunghiular si in final un D-latch pentru a vea un pwm curat si chiar in oglinda. Cand o sa am ceva mai concret (dupa ce vin integratele de la TI) o sa postez ceva rezultate, sper bunicele :)daca mai sunt idei, nu ezitati...tastati-le :Dbyeee

Link spre comentariu
Vizitator maximus

da, o sa pun rezultatele, oricare le voi avea...pana acum schema creata de mine pentru conversia audio-pwm merge super ... simulata pe soft. sper ca si practic sa am asemenea rezultate. (acelasi TAS5152DKD am si eu :)) )

Link spre comentariu
Vizitator maximus

ptr cei care astepta vesti....proiectul e in lucru :d am reusit conversia Audio- PWM , yupiiii....ptr asta e nevoie de un comparator f rapid (ton&off de 4 ns si 25v/us slew rate)...am ales unul de tip militar de la TI :d merge bricius...mai trebuie gasita metoda cea mai buna de a aplica un offset de 3V semnalului audio si a celui de modulare pentru ca acel comparator sa mearga f bine....metoda e testata cu generatoare de semnal, si osciloscop....rezultatele pana acum sunt promitatoare....chiar prea bune in prima zi :)...planul e maretz...conceperea unui amplif in clasa D, in principu cu finali TAS5152DKD, pentru a vedea daca semnalul pwm este corect interpretat, apoi calculul etajului final cu MOSFET...nu vreau schema gata facuta....:d

Link spre comentariu
Vizitator maximus

Acum incep sa creez schema propriu-zisa, pana acum era doar de test....oricum voi opri proiectul ptr 2 sapt in Nov...plec in business trip si nu pot continua....cand ma intorc continui.Cand comandati ceva de la TI, scrieti la company name o universitate, altfel te alegi cu vamuire, cum era sa o patesc anul trecut si eu.

Link spre comentariu

Arhivat

Acest subiect este acum arhivat și este închis pentru alte răspunsuri.




×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări