Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor
dinamita

Sony STR-DE 197/S

Recommended Posts

Stie cineva ceva despre amplitunerul asta? Se aude bine? Are cat de cat putere? (in specificatii scrie 2*100W in 8ohm dar la 210W putere consumata sa cred ca scoate atat?)Si poate stie cineva ce tip de finali are? (ca sa ma pot duce pe site-ul producatorului).

cu cat vrei sa o cumperi ? am studiat un pic STR-DE185 care e amplituner tot 2x100W / 8 ohm la 200w putere consumata are final pe tranzistoare comandat de un integrat upc - pre driver in standby consuma doar 0.5W deci o poti tine oprita de le telecomanda

Da, m-am uitat pe net si cele 2 amplitunere sunt intradevar variatiuni pe aceeasi tema. Ca si caracteristici sunt practic identice. Daca zici ca ai studiat STR-DE185, spune-mi daca ti-a placut modelul si daca il recomanzi (promit ca e ultima intrebare si nu te mai stresez :) )

Am eu 197. Pe doua seturi de boxe Sony(MF315 si MB250) se aude bine. Si tare daca asta voiai sa auzi. Mai mult de 55 nu am dat din cele 74 unitati ce le are la volum. Nu e culmea Hi-Fi-ului dar se descurca bine. Cand ai activat Bass Boostul se aude foarte cald insa ar fi bine daca ai lua alte boxe(ma refer la turnurile Sony care cam duc la migrene). Daca-l dezactivezi ramai fara bass, nu prea e cale de mijloc. Depinde de gusturi acum. Eu iubesc bassul dat de compresie insa nu am parte de el. Am exact opusul. Insa iti recomand Pioneer A209 ca amplificator stereo si Panasonic HE75 ca reciver multicanal.

Am eu 197. Pe doua seturi de boxe Sony(MF315 si MB250) se aude bine. Si tare daca asta voiai sa auzi. Mai mult de 55 nu am dat din cele 74 unitati ce le are la volum. Nu e culmea Hi-Fi-ului dar se descurca bine. Cand ai activat Bass Boostul se aude foarte cald insa ar fi bine daca ai lua alte boxe(ma refer la turnurile Sony care cam duc la migrene). Daca-l dezactivezi ramai fara bass, nu prea e cale de mijloc. Depinde de gusturi acum. Eu iubesc bassul dat de compresie insa nu am parte de el. Am exact opusul. Insa iti recomand Pioneer A209 ca amplificator stereo si Panasonic HE75 ca reciver multicanal.

Sa traiesti, fratele meu! Pe tine te asteptam :)Eu am doua boxe Sony MF450, pe 3 cai, bass reflex. Ptr. ele cumpar amplitunerul. Nu cred ca voi avea probleme cu basul. Acum, sunt constient ca la 6 mil nu-i nu stiu ce scula teribila. Dar asta vroiam sa aud, pe cineva care are 197. Deficienta de bass mai poate fi reglata din sursa de redare (computer).Multumesc mult.Multumesc mult.

Hmmm. Nu o sa duci lipsa de bass cu Bass Boost-ul activ. MF450 e acelasi lucru ca si MF315 daca te gandesti la bass. O sa ai insa un pic mai rafinate inaltele. La pretul ei e cred ca foarte convenabila. Iar daca asculti un pic STR-urile multicanal o sa vezi ca la putere si bass se descurca mai bine 197 decat ele. Multicanal prefer Panasonic(daca e sa aleg in aceeasi categorie de pret cu STR-urile de la Sony multicanal). Hmmm. Depinde acum de gusturi. Gusturi care nu se discuta.Bafta la cumparaturi.