valentin78ro Posted December 30, 2013 Share Posted December 30, 2013 sasiu 11ak30 a14.nu pornea . schimbat bu808 cu 5388, mosfetul qpf8n60c, integratul din sursa 44608, r801 (ca am pus alt tranzistor in loc de mosfet nu am fost atent si r801 s-a schimbat la culoare, asa s-a dus si integratul:) . ACUM : porneste 3 secunde. pun bec in loc de bu808, c-e .nu am telecomanda. de pe panou pornesc si se aprinde becul normal, ledul verde , sta 3 secunde si se face rocu inapoi. si se stinge becul, normal. am schimbat si dioda 806 care ar poate sa fie defecta insesizabil la masurare, si 47u/160v, c619 de 100 nf. acelasi lucru. am scos mcr22 sta aprins becul.pe bec am 104 volti. am schimbat mcr-ul cu uinul identic si aceeasi faza. 3 secunde on si apoi off ,o idee ? multumesc Link to comment
dan-a2 Posted December 30, 2013 Share Posted December 30, 2013 Ia verificati baleiajul vertical si dioda de alimentare a lui tda 8174aw !!Daca nu aveti ESR-metru , inlocuiti electroliticii cu unii noi !! Link to comment
valentin78ro Posted December 30, 2013 Author Share Posted December 30, 2013 am esr metru . din ala care e si capacimetru si pentru inductante. nu stiu cat de bun e, dar vad ca ma folosesc de el cateodata decisiv .dioda ce alimenteaza tda-ul buna . Link to comment
leoncris Posted December 30, 2013 Share Posted December 30, 2013 Cu bec montat ce tensiuni scoate ? Link to comment
dan cod Posted December 30, 2013 Share Posted December 30, 2013 Scrie mai sus 10$V cu bec ceea ce nu este deloc ok.Deci are ceva defect poate in bucla de reglaj. Link to comment
valentin78ro Posted December 30, 2013 Author Share Posted December 30, 2013 cu becul pus, (mcr22 scos altfel nu porneste becul decat 3 secunde), B+ 104 volti, apoi sunt 11v, 8 v Link to comment
dan cod Posted December 30, 2013 Share Posted December 30, 2013 E putin 104 cu MCR scos asta e clar deci ai ceva defect in sursa. Link to comment
valentin78ro Posted December 30, 2013 Author Share Posted December 30, 2013 stiu ca trebuie sa fie 115 v . de unde o fi. nu gasesc nimic defect. Link to comment
leoncris Posted December 30, 2013 Share Posted December 30, 2013 Pe C809 ce tensiune ai ?Schimba C826,823 ,810, verifica/schimba R817 , IC801,IC118 Link to comment
valentin78ro Posted December 30, 2013 Author Share Posted December 30, 2013 pe c809 100u/400v am 310 volti . aici pare ok . Link to comment
leoncris Posted December 30, 2013 Share Posted December 30, 2013 Bun , mai departe.Atentie , R817 are valoare ... critica. Link to comment
Guest Posted December 30, 2013 Share Posted December 30, 2013 stiu ca trebuie sa fie 115 v . de unde o fi. nu gasesc nimic defect.Am spus ca nu o sa mai raspund mai ales la ak30.Dar avem un necaz asa mare in familie incat scriu ca sa abat gandurile negre,Fara mcr led-ul verde se aprinde fortat.El nu indica starea ON a procesorului.Procesorul este OFF. Sursa stabilizeaza prin zener, nu prin tl431.Zenerele au toleranta 10% probabil.Asa ca sa nu va asteptati la o anumita tensiune.Asa ca fa-mi si mie placerea si da comanda ON din telec si vezi daca tens trece in 115v.As aprecia ff mult daca ai raspunde clar, pt efortul meu: da d-le. am dat comanda din TC si s-a intamplat asta.Comanda ON se identifica clar prin starea pinului 47.Ca sa fii sigur ca nu intra protectiile, faci testul cu BU deconectat.Dar si verificata dioda alimentare cadre sau finalul cadre sa nu fie in scurt.Am vazut ca s-a mai postat.Pai dl leoncris, daca este in stby R817 nu influenteaza deloc stabilizarea.Si ce am mai raspuns de curand:Si inca o data conceptul de stby cu tiristor rapid:Cand am B+ corecta (aici 115v sau 125v la cele plate) am pe alte infasurari tens necesare pt a obtine 5v pt procesor si 5v cu 8v pt STV.Alta problema ce trebuie sa o cunoastem: la flyback toate tensiunile sant legate intre ele prin raportul de transformare, la forward problema este un pic diferita dar o lasam.Ce se intampla la ak30? Urmareste tiristorul(dioda controlata) si o sa vezi ca duce tens de pe secundarul de 115v pe condensatorul C827 care este alimentarea integratului de 5v pt procesor.Daca nu ar interveni bucla 2 (dioda pe care ai scos-o) tens pe C827 tinde sa creasca la 115v, de aceea s-a incalzit integratul cand ai scos dioda.Trecerea in stby este conditionata de un singur lucru: pinul 47 proc sa fie "1" logic, adica tranz intern blocat.Pai noi acest lucru il simulam ff simplu (cum ziceam, sa transformam tv-ul in unul din anii 70 cand nu erau procesoare tv), prin lasarea acestui pin in aer.Sa vedem si cum este gandit intreg circuitul de stby.Gandire: cand avem "1" in pin 47 trebuie ca tiristorul sa fie amorsat si sa introducem bucla 2 de stabilizare.Cum facem primul lucru: lasam grila MCR in aer pt ca circuitul RC 120pico si 100ohm sa dea impulsuri de amorsare.Adica sa blocam tranz Q802.Cum? Prin deschiderea lui lui Q503.Al doilea lucru este mai simplu: "1" comanda Q804 care pune anodul diodei zener de stabilizare la masa.Asa ca poti scoate complet proc si memoria si tot poti studia ce se intampla in stby. Link to comment
BUGHIU Posted December 30, 2013 Share Posted December 30, 2013 C811(47nf) ati schimbat?!?! Link to comment
valentin78ro Posted December 30, 2013 Author Share Posted December 30, 2013 C811(47nf) ati schimbat?!?! da. aceeasi treaba. dar era bun si asta. l-am masurat. Link to comment
leoncris Posted December 30, 2013 Share Posted December 30, 2013 Cu bec montat ce tensiuni scoate ?"Pai dl leoncris, daca este in stby R817 nu influenteaza deloc stabilizarea." - cine vorbea de stby?Cu MCR_ul ... scos ?Buna miticamy - In primul rand , SANATATE .Am cerut aceste info. pentru a vedea daca toate tensiunile furnizate de sursa sunt mai mici ("am scos mcr22 sta aprins becul.pe bec am 104 volti") in ideea unui posibil defect in bucla de reglaj.Dar n'a raspuns.Asa ca am continuat pe aceeasi idee.Si , da , recunosc n'am atata rabdare sa dau explicatii detaliate.Mea culpa.Oricum , e o placere sa te lecturam la fiecare postare , si sper ca cei ce o fac sa si inteleaga ce incerci sa le transmiti. Link to comment
Recommended Posts
Create an account or sign in to comment
You need to be a member in order to leave a comment
Create an account
Sign up for a new account in our community. It's easy!
Register a new accountSign in
Already have an account? Sign in here.
Sign In Now