Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

tv hanseatic cp-380l


gigitv

Recommended Posts

echipat cu tda1519b, sda5255-a039, msp3410d, tda8138, tda8374a, tda4665, tda8356, prezinta urmat defect; la pornire cu imagine corecta nu are sunet, e tras in banda si a functionat corect cu modulul atasat. daca se tasteaza sonor down pe banda afisare reglaj sunet (in part de jos a imag) afiseaza in ordine descresc (alfabetic de la lit I) litere si cifre pana cand ajunge la regl normale de sunet 0-63 insa totusi nu are sunet chiar daca amplif audio este ok. pe iesirile de sunet din msp3410 daca pe atingi ai brumul caracteristic. de mentionat ca acest tv a avut sonor cand se revenea din reglaje pe limita 0-63 de sunet. orice idee este binevenita, multumesc si sarbatori fericite tutror

Link to comment
  • Replies 7
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • gigitv

    2

  • iuliantv

    2

  • dan cod

    2

  • dan-a2

    1

echipat cu tda1519b, sda5255-a039, msp3410d, tda8138, tda8374a, tda4665, tda8356, prezinta urmat defect; la pornire cu imagine corecta nu are sunet, e tras in banda si a functionat corect cu modulul atasat. daca se tasteaza sonor down pe banda afisare reglaj sunet (in part de jos a imag) afiseaza in ordine descresc (alfabetic de la lit I) litere si cifre pana cand ajunge la regl normale de sunet 0-63 insa totusi nu are sunet chiar daca amplif audio este ok. pe iesirile de sunet din msp3410 daca pe atingi ai brumul caracteristic. de mentionat ca acest tv a avut sonor cand se revenea din reglaje pe limita 0-63 de sunet. orice idee este binevenita, multumesc si sarbatori fericite tutror

daca v a apar litere pe bara de volum pare soft alterat,scoate-ti memoria 24cx.. si inlocuiti-o cu una noua cu un dump potrivit,insist sa schimba-ti memoria nu sa o rescrieti pe cea veche,nu de alta dar e posibil sa fie defecta sau,sa m ai aveti nevoie de ea,ps e posibil sa va trebuiasca o telecomanda de service,sa un mac2000,pentru ceva ajustari service dupa rescrierea memoriei,puteti incerca dumpul de la adresa asta http://master-tv.com/proshivki/tv/Daewo ... -dump.html ,ave-ti un cp380 in acea lista
Link to comment

scuze pt intarziere - schimat quartz pe msp fara efect-pt citit-scris memorii ,,, inca nu am dotarea necesara-inlocuit 24c08 cu una noua s-au putut cauta si memora programe dar fara sunet-inlocuit 24c08 cu alta folosita (nu stiu pe ce tip tv) cauta si mem progr dar tot fara sunet , in ambele cazuri de inlocuit memoria pe bara de sunet afisata de tv reglajul se face in limita 0-63 (ampl audio funct , de la iesirile din msp)- tv este utilizat pe cablu , tv folosit pe intr de av nu functioneaza , (fara imag-sonor) dar nici nu stiu daca a functionat pe av -posibil sa fie de vina memoria sau msp insa nu am reusit sa gasesc schema acestui model de tv hanseatic sasiu cp380l

Link to comment

echipat cu tda1519b, sda5255-a039, msp3410d, tda8138, tda8374a, tda4665, tda8356, prezinta urmat defect; la pornire cu imagine corecta nu are sunet, e tras in banda si a functionat corect cu modulul atasat. daca se tasteaza sonor down pe banda afisare reglaj sunet (in part de jos a imag) afiseaza in ordine descresc (alfabetic de la lit I) litere si cifre pana cand ajunge la regl normale de sunet 0-63 insa totusi nu are sunet chiar daca amplif audio este ok. pe iesirile de sunet din msp3410 daca pe atingi ai brumul caracteristic. de mentionat ca acest tv a avut sonor cand se revenea din reglaje pe limita 0-63 de sunet. orice idee este binevenita, multumesc si sarbatori fericite tutror

daca v a apar litere pe bara de volum pare soft alterat,scoate-ti memoria 24cx.. si inlocuiti-o cu una noua cu un dump potrivit,insist sa schimba-ti memoria nu sa o rescrieti pe cea veche,nu de alta dar e posibil sa fie defecta sau,sa m ai aveti nevoie de ea,ps e posibil sa va trebuiasca o telecomanda de service,sa un mac2000,pentru ceva ajustari service dupa rescrierea memoriei,puteti incerca dumpul de la adresa asta http://master-tv.com/proshivki/tv/Daewo ... -dump.html ,ave-ti un cp380 in acea lista
se poate face foarte usor un programator 24cxx daca ave-ti port serial(rs232) la pc sau leptop #facrc=_&imgdii=_&imgrc=zilz5VgIvj9a-M%3A%3BWxC0jrh7OrNsVM%3Bhttp%253A%252F%252Fwww.scienceprog.com%252Fwp-content%252Fuploads%252F2013%252F01%252Fi2cserial.gif%3Bhttp%253A%252F%252Fwww.scienceprog.com%252Frs232-emulates-i2c-for-24cxx-memory-programming%252F%3B307%3B223'>https://www.google.ro/search?q=programa ... B307%3B223
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.Terms of Use si Guidelines