gigitv Posted December 29, 2013 Share Posted December 29, 2013 echipat cu tda1519b, sda5255-a039, msp3410d, tda8138, tda8374a, tda4665, tda8356, prezinta urmat defect; la pornire cu imagine corecta nu are sunet, e tras in banda si a functionat corect cu modulul atasat. daca se tasteaza sonor down pe banda afisare reglaj sunet (in part de jos a imag) afiseaza in ordine descresc (alfabetic de la lit I) litere si cifre pana cand ajunge la regl normale de sunet 0-63 insa totusi nu are sunet chiar daca amplif audio este ok. pe iesirile de sunet din msp3410 daca pe atingi ai brumul caracteristic. de mentionat ca acest tv a avut sonor cand se revenea din reglaje pe limita 0-63 de sunet. orice idee este binevenita, multumesc si sarbatori fericite tutror Link to comment
dan-a2 Posted December 29, 2013 Share Posted December 29, 2013 Incearca sa schimbi quartul de pe MSP !! Link to comment
iuliantv Posted December 29, 2013 Share Posted December 29, 2013 echipat cu tda1519b, sda5255-a039, msp3410d, tda8138, tda8374a, tda4665, tda8356, prezinta urmat defect; la pornire cu imagine corecta nu are sunet, e tras in banda si a functionat corect cu modulul atasat. daca se tasteaza sonor down pe banda afisare reglaj sunet (in part de jos a imag) afiseaza in ordine descresc (alfabetic de la lit I) litere si cifre pana cand ajunge la regl normale de sunet 0-63 insa totusi nu are sunet chiar daca amplif audio este ok. pe iesirile de sunet din msp3410 daca pe atingi ai brumul caracteristic. de mentionat ca acest tv a avut sonor cand se revenea din reglaje pe limita 0-63 de sunet. orice idee este binevenita, multumesc si sarbatori fericite tutrordaca v a apar litere pe bara de volum pare soft alterat,scoate-ti memoria 24cx.. si inlocuiti-o cu una noua cu un dump potrivit,insist sa schimba-ti memoria nu sa o rescrieti pe cea veche,nu de alta dar e posibil sa fie defecta sau,sa m ai aveti nevoie de ea,ps e posibil sa va trebuiasca o telecomanda de service,sa un mac2000,pentru ceva ajustari service dupa rescrierea memoriei,puteti incerca dumpul de la adresa asta http://master-tv.com/proshivki/tv/Daewo ... -dump.html ,ave-ti un cp380 in acea lista Link to comment
dan cod Posted December 30, 2013 Share Posted December 30, 2013 Posteaza dumpul sa vedem daca il pot modifica sa mearg ok.Asa nu mai ai nevoie de service meniu. Link to comment
gigitv Posted January 6, 2014 Author Share Posted January 6, 2014 scuze pt intarziere - schimat quartz pe msp fara efect-pt citit-scris memorii ,,, inca nu am dotarea necesara-inlocuit 24c08 cu una noua s-au putut cauta si memora programe dar fara sunet-inlocuit 24c08 cu alta folosita (nu stiu pe ce tip tv) cauta si mem progr dar tot fara sunet , in ambele cazuri de inlocuit memoria pe bara de sunet afisata de tv reglajul se face in limita 0-63 (ampl audio funct , de la iesirile din msp)- tv este utilizat pe cablu , tv folosit pe intr de av nu functioneaza , (fara imag-sonor) dar nici nu stiu daca a functionat pe av -posibil sa fie de vina memoria sau msp insa nu am reusit sa gasesc schema acestui model de tv hanseatic sasiu cp380l Link to comment
iuliantv Posted January 6, 2014 Share Posted January 6, 2014 echipat cu tda1519b, sda5255-a039, msp3410d, tda8138, tda8374a, tda4665, tda8356, prezinta urmat defect; la pornire cu imagine corecta nu are sunet, e tras in banda si a functionat corect cu modulul atasat. daca se tasteaza sonor down pe banda afisare reglaj sunet (in part de jos a imag) afiseaza in ordine descresc (alfabetic de la lit I) litere si cifre pana cand ajunge la regl normale de sunet 0-63 insa totusi nu are sunet chiar daca amplif audio este ok. pe iesirile de sunet din msp3410 daca pe atingi ai brumul caracteristic. de mentionat ca acest tv a avut sonor cand se revenea din reglaje pe limita 0-63 de sunet. orice idee este binevenita, multumesc si sarbatori fericite tutrordaca v a apar litere pe bara de volum pare soft alterat,scoate-ti memoria 24cx.. si inlocuiti-o cu una noua cu un dump potrivit,insist sa schimba-ti memoria nu sa o rescrieti pe cea veche,nu de alta dar e posibil sa fie defecta sau,sa m ai aveti nevoie de ea,ps e posibil sa va trebuiasca o telecomanda de service,sa un mac2000,pentru ceva ajustari service dupa rescrierea memoriei,puteti incerca dumpul de la adresa asta http://master-tv.com/proshivki/tv/Daewo ... -dump.html ,ave-ti un cp380 in acea lista se poate face foarte usor un programator 24cxx daca ave-ti port serial(rs232) la pc sau leptop #facrc=_&imgdii=_&imgrc=zilz5VgIvj9a-M%3A%3BWxC0jrh7OrNsVM%3Bhttp%253A%252F%252Fwww.scienceprog.com%252Fwp-content%252Fuploads%252F2013%252F01%252Fi2cserial.gif%3Bhttp%253A%252F%252Fwww.scienceprog.com%252Frs232-emulates-i2c-for-24cxx-memory-programming%252F%3B307%3B223'>https://www.google.ro/search?q=programa ... B307%3B223 Link to comment
palcu ion Posted January 6, 2014 Share Posted January 6, 2014 uite un bin pentru sasiul asta,poate gasesti sa-l incarci undeva Link to comment
dan cod Posted January 7, 2014 Share Posted January 7, 2014 Va trebui umblat la geometrie si nu-i usor la sasiul asta.Cel mai simplu cum am mai spus este cu dumpul original modificat. Link to comment
Recommended Posts
Create an account or sign in to comment
You need to be a member in order to leave a comment
Create an account
Sign up for a new account in our community. It's easy!
Register a new accountSign in
Already have an account? Sign in here.
Sign In Now