Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Inalta fidelitate 40W


Gizmo

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 13
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

  • 7 luni mai târziu...

le stiu, difuzoarele au un magnet de neam prost cred ca e cat membrana care nu face nimic, nu poti vorbi nici pe de parte de inalta fidelitate, boxele alea nu au niciun filtru in ele scot ceva ca mediile si cam atat

nu as zice ca-s de neam prost avand in vedere ca au 23 ani si suna chiar ok.

sunt pe 4 ohmi legate in serie la o statie (vanduta) cu 2 TDA-uri in punte

 

Posted ImagePosted Image

 

dupa cum se vede in video-ul de mai jos la jumatate de volum la statie, o egalizare buna din foobar si o muzica potrivita boxele suna chiar f. bine avand in vedere ca au fost fabricate in 1984 :weedman:

Link spre comentariu
  • 2 săptămâni mai târziu...

am si eu boxe facute cu difuzoarele alea :smt003 -sunt d-alea romanesti,de 4ohimi,10w,produse in masa si folosite la orice (de exemplu alea mai vechi de la metrou :rolleyes: )se descurca bine pe medii,coboara pana la 100hz(mai greu,dar pot),la inalte nu stiu cum merg(le-am folosit numai cu tw)cel mai bine se aud in combinatie cu un woofer si un tweeter(+filtre,desigur)-iese un sistem decent,iar sunetul e mult mai bun ca un 5.1 :yawinkle:acum,astept si eu opinii in privinta difurilor-chiar sunc curios de o parere din partea unui profesionist

Link spre comentariu

Sint copiate difurile dupa niste Philipsuri din anii 70 si adaptati magnetii nostri facuti la Urziceni. Datele ziceau ceva de 100... 120Hz la 15kHz, asta si in functie de numarul difurilor dintr-o cutie, maxim au fost cite 6 in boxa de 35W cu aceeasi rama ca in poza. S-au facut pe acelasi sasiu si difuri de 6W cu magnetul mai mic si ecranat ptr. TV dar cu suspensie de pinza, s-au facut si difuri de medii cu suspensia asezata invers, de 50W. Totusi in poza se pare ca sint difuri dintr-o serie mai noua, dupa 90, unele de 10W.

Link spre comentariu

pai de prima data cand le-am ascultat.. era si adircf.. am zis ca nu coboara sub 100 si nici nu urca prea bine. clipul e facut cu egalizare cam serioasa din foobar - vreo 5db pe inalte; au totusi un kick dragut. si la limita cand incepeau sa sune prost nu treceau de 100db, poate chiar mai putin.

offtopic : numele melodiei din video pls ?:d

Lucian Barbulescu - Semaca is Not a Fake [promo february 2007] prima piesa din mix sau piesa singura
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări