Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor
Gizmo

Inalta fidelitate 40W

Recommended Posts

le stiu, difuzoarele au un magnet de neam prost cred ca e cat membrana care nu face nimic, nu poti vorbi nici pe de parte de inalta fidelitate, boxele alea nu au niciun filtru in ele scot ceva ca mediile si cam atat

nu as zice ca-s de neam prost avand in vedere ca au 23 ani si suna chiar ok.

sunt pe 4 ohmi legate in serie la o statie (vanduta) cu 2 TDA-uri in punte

Posted ImagePosted Image

dupa cum se vede in video-ul de mai jos la jumatate de volum la statie, o egalizare buna din foobar si o muzica potrivita boxele suna chiar f. bine avand in vedere ca au fost fabricate in 1984 :weedman:

am si eu boxe facute cu difuzoarele alea :smt003 -sunt d-alea romanesti,de 4ohimi,10w,produse in masa si folosite la orice (de exemplu alea mai vechi de la metrou :rolleyes: )se descurca bine pe medii,coboara pana la 100hz(mai greu,dar pot),la inalte nu stiu cum merg(le-am folosit numai cu tw)cel mai bine se aud in combinatie cu un woofer si un tweeter(+filtre,desigur)-iese un sistem decent,iar sunetul e mult mai bun ca un 5.1 :yawinkle:acum,astept si eu opinii in privinta difurilor-chiar sunc curios de o parere din partea unui profesionist

Sint copiate difurile dupa niste Philipsuri din anii 70 si adaptati magnetii nostri facuti la Urziceni. Datele ziceau ceva de 100... 120Hz la 15kHz, asta si in functie de numarul difurilor dintr-o cutie, maxim au fost cite 6 in boxa de 35W cu aceeasi rama ca in poza. S-au facut pe acelasi sasiu si difuri de 6W cu magnetul mai mic si ecranat ptr. TV dar cu suspensie de pinza, s-au facut si difuri de medii cu suspensia asezata invers, de 50W. Totusi in poza se pare ca sint difuri dintr-o serie mai noua, dupa 90, unele de 10W.

pai de prima data cand le-am ascultat.. era si adircf.. am zis ca nu coboara sub 100 si nici nu urca prea bine. clipul e facut cu egalizare cam serioasa din foobar - vreo 5db pe inalte; au totusi un kick dragut. si la limita cand incepeau sa sune prost nu treceau de 100db, poate chiar mai putin.

offtopic : numele melodiei din video pls ?:d

Lucian Barbulescu - Semaca is Not a Fake [promo february 2007] prima piesa din mix sau piesa singura