lorin Posted December 23, 2013 Share Posted December 23, 2013 Stie cineva unde as putea gasi si eu schema la amplificatorul asta? Trebuie sa schimb 3 rezistente, dar nu stiu valoarea lor.Sunt negre, si trebuiesc inlocuite! Eventual daca are cineva amplificatorul, il rog sa-mi faca si mie o poza la placa cu macro.Este modelul vechi! http://imageshack.us/photo/my-images/853/48e7.jpg/ Multumesc anticipat. Link to comment
lavynyu Posted December 23, 2013 Share Posted December 23, 2013 Stie cineva unde as putea gasi si eu schema la amplificatorul asta?Trebuie sa schimb 3 rezistente, dar nu stiu valoarea lor.Sunt negre, si trebuiesc inlocuite!Eventual daca are cineva amplificatorul, il rog sa-mi faca si mie o poza la placa cu macro.Este modelul vechi!http://imageshack.us/photo/my-images/853/48e7.jpg/Multumesc anticipat. Aici ati incercat : http://elektrotanya.com/?q=showresult Link to comment
lorin Posted December 24, 2013 Author Share Posted December 24, 2013 Am incercat, si din pacate nu este. Link to comment
hpavictor Posted December 24, 2013 Share Posted December 24, 2013 Atunci mai asteapta , poate ai noroc m . Link to comment
lorin Posted December 24, 2013 Author Share Posted December 24, 2013 Ma si miram sa nu te bagi si tu in seama Link to comment
gab19 Posted December 24, 2013 Share Posted December 24, 2013 lorin uite o poza cu una dintre rezistente care sper sa te ajute .ee acuma nu stiu daca toate trei au aceeasi valoare incearca sa descifrezi codul culorilor de pe fiecare rezistenta poate ii putem calcula valoarre dar ai incercat sa le masori poate nu s-au ars si iti poti da seama mai uhor Link to comment
lorin Posted December 24, 2013 Author Share Posted December 24, 2013 Din pacate nu reusesc sa-mi dau seama ce culori sunt acolo.Una din ele arata in jur de 900ohm, celelalte sunt scrum aproape si nu merg masurate.Amplificatorul l-am cumparat defect, am refacut cateva cablaje si au mai ramas cele 3 rezistente sa le inlocuiesc.Multumesc pentru ajutor gab19! Link to comment
remus68 Posted December 24, 2013 Share Posted December 24, 2013 Rezistentele au fost afectate de defectiuni ale componentelor active; verifica cu foarte mare atentie tranzistoarele. Link to comment
gab19 Posted December 24, 2013 Share Posted December 24, 2013 vezi ca din imagine se mai vede si un condesator umflat[sau mi se pare] asa este sau e vreo umbra pe imagine? verifica cum a zis si remus tranzistorii finali si nu numai ca acele rezistente nu s-au ars degeaba.sfatul meu e sa incerci sa gasesti schema amplificatorului ca fara ea n-o sa rezolvi prea multe Link to comment
lorin Posted December 24, 2013 Author Share Posted December 24, 2013 Fara schema nu am de gand sa fac nimic......dar poate o gaseste cineva pana la urma, ca eu am innebunit de cand caut tot internetul. Link to comment
hpavictor Posted December 25, 2013 Share Posted December 25, 2013 Auditii placute si Crăciun fericit !Sper ca știți de gluma . Link to comment
Guest Posted December 25, 2013 Share Posted December 25, 2013 Victor, da-i schema daca o ai, eu cred ca i s-au inegrit rezistentele serie cu dioda din limitarea de curent, valorile alese fiind prea mici si subdimensionate ca putere.Sa fi fost cumva de 470 ohm?Iar rezistentele din baze finali, par de 2,7 ohm. Link to comment
Untold Posted December 25, 2013 Share Posted December 25, 2013 Poate ajuta asta. E de la T-amp E800, cred ca-s similare... thomann the t.amp E-800 Back-engineered.pdf Link to comment
remus68 Posted December 25, 2013 Share Posted December 25, 2013 E de la T-amp E800, cred ca-s similareSe pare ca nu sint similare.T.amp E400Clasa AB, alimentare +/- 61VFinali: 2 perechi 2sc5200/2sa1943 T.amp E800Clasa G, alimentare 2x34V + 2x68V (141V)http://www.forum.poweraudio.ro/viewtopi ... =57&t=9756 Link to comment
Recommended Posts
Create an account or sign in to comment
You need to be a member in order to leave a comment
Create an account
Sign up for a new account in our community. It's easy!
Register a new accountSign in
Already have an account? Sign in here.
Sign In Now