Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

adaptare sasiu,daca e posibil

Recommended Posts

Am ramas cu o carcasa de televizor diagonala 51,tub normal care avea sasiu beko e 1.Din alta dezmembrare mi-a ramas un sasiu s 16 c,de la un tv Samsung CW-21Z453,model slim.As putea sa fac o adaptare a sasiului la tubul mentionat mai sus?A incercat cineva?Multumiri anticipate celor care vor raspunde.

• Replies 7
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Popular Days

Top Posters In This Topic

Am ramas cu o carcasa de televizor diagonala 51,tub normal care avea sasiu beko e 1.Din alta dezmembrare mi-a ramas un sasiu s 16 c,de la un tv Samsung CW-21Z453,model slim.As putea sa fac o adaptare a sasiului la tubul mentionat mai sus?A incercat cineva?Multumiri anticipate celor care vor raspunde.

Trebuie sa rezolvi probleme de fixare a sasiului si modificat rezistenta de pe reactia negativa,baleiaj vertical,altfel o sa ai dimensiune exagerata pe verticala.Daca nu ma insel,sunt doua rezistente in paralel si trebuie sa scoti una din ele.

Exista bobine de 90grd, 110grd si 120grd(slim).Non slim nu inseamna neaparat 90grd.Eu am avut acum la reparat Samsung 110grd (numai placa) si am testat cu o bobina tot de 110 non-Samsung si dimensiunea era cu 8cm mai mica st-dr.Bobinele mai noi Samsung si Sony sant de 1mH, cele clasice de 1,5mH iar Philips are la L6 1,9mH.Bobinele slim sant de 1mH.Bobinele de 90 gat gros sant de 2mH.Gat subtire de 2,4--2,6mH.Cum ati adaptat baleiaj pt 1mH la bobina de 2mH este un mister pt mine.Cu circuitul E-W ce ati facut?

De acord cu precizarile facute de dvs.Sasiul S16C nu este chiar asa de nou si cand am achizitionat cateva sasie de tipul asta,le-am probat pe un TK de 90 gr.A trebuit sa modific rezistenta de care am spus si spre surprinderea mea,nu am avut probleme majore in privinta geometriei imaginii.Un sasiu din acesta,functioneaza de trei ani adaptat in alt tv.Daca functioneaza sau nu,ne poate spune chiar autorul postarii.