Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Velleman hps10


pegas

Postări Recomandate

Salut!

 

Sunt nou pe acest forum. Incerc sa reinvii o veche pasiune pentru electronica. Mai un montaj, mai un scurt...

 

De mic copil mi-a ramas mie pata cu "osciloscopu'". Intotdeauna mi-am dorit unul -desi fara o utilizare concreta-, dar preturile mari m-au linistit.

 

Recent am gasit o ocazie. Velleman HPS10.

 

Aveti ceva pareri despre el? Nu doresc sa il utilizez in depanari de TV, mobile, dar mi-ar placea sa il conectez la un "copan de PIC" cum zicea cineva, sa vad un semnal.

 

M-au zapacit specificatiile: 10 MHz sampling rate, dar doar 2MHz banda analogica.

Maximum 2 MHz sampling rate for single shot events...

 

Si nu mai stiu: totusi, ce frecventa poate masura?

 

Ar fi destul pentru un "hobby"? Ar fi bani irositi? Se poate ceva mai bun de banii astia (700RON, sh).

 

Multumesc.

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 3
  • Creat
  • Ultimul Răspuns
  • 3 luni mai târziu...

Subscriu la ce scrie djvas. Eu am hps 5 si la 1MHz se sufoca.. Chiar daca acum zici ca nu o sa faci si depanareTv, nu se stie cand vei vrea sa masori si un semnal video complex color si cum burst-ul este la 4.43..Sa vezi ce o sa iti zici atunci, ca ai dat banii de pomana, ca daca nu te "zgarceai'".Daca nu ai o scula de de minim 10MHz, eventual si 2 canale, nu discuta..Da, stiu, e mai scump, dar e pacat sa nu poti sa iti faci treaba..

Link spre comentariu

Arhivat

Acest subiect este acum arhivat și este închis pentru alte răspunsuri.




×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări