Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor
lulu07

argumente:client/bani

Recommended Posts

azi fusei la o babusca :axe: desfac tv(nei).....baba:si cat face domne reparatia?eu:650 doamnab:cum domne 650?eu:doamna, 150 deplasare+piese, 500 manoperab:nu am domne banii astia, eu ma asteptem la 3-4suteeu:de ce nu mi-ati spus la tel.?b:...........eu:bine la 550 il facb:500eu: :smt093 ......incep sa sap ......ajung la concluzia ca am un contact imperfect ...fac lipituri ......torsionez placa......b:ce are domne?e:fisura, lipitura rece......ciocaneli ... :smt005 ...nu iese..."posibil tea2029 defect", zicb:schimbaleu:350 c.i.+400manoperab:nu platesc domne.....o sa-l duc la reprezentanta sau un ateliereu: :chior: !!!!....de ce doamna?b:pai daca tu nu-l facieu:sa le spuneti inainte pretul la care vreti sa-l reparati.....imi strang jucariile si "sanatate".....am plecateu in majoritatea cazurilor le spun direct "manopera, piese+deplasare .....", in functie de ,scula'......le argumentez ce" eu pot castiga 400mii-1milion in zece minute, iar altii 4-10mil in aceiasi perioada de timp"voi ce faceti cand un client habar n'are sau nu recunoste munca d-voastra??? :smt017

manopera afisata la vedere , fixa , 50 roni se spune estimativ de la inceput cat ar costa in cel mai bun si in cel mai rau cazi se spune de la inceput daca nu merita facut in caz ca va costa mai mult decat .... clientul este sunat imediat ce i se gaseste defectul si i se spune suma care nu va fi in general mai mare decat ce i s-a spus chiar daca mai pierd eu din manoperain 95% din cazuri totul este okeu nu merg la babe :smt044 :crazy:

He he,stati bine,la mine ultima baba a sarit in sus cand a auzit de 50 de RON (piesa +manopera),desi era de trafo linii la un NEI,nu o lipitura.Si dupa cum era aranjata casa nu cred ca statea prea rau cu banii.Cred ca imi scot pass :snakeman: UE,WE ARE IN :finga: Bafta,RAdu

ultima patanie tot cu o babeta a fost.a venit cu un alfa si dupa multe rugaminti am acceptat sa-l primesc.sincro defect ,ii spun ca o costa 500mii si sa vina dupa 2 zile.il fac ,vine baba,probez iau banu tai bon si la revedere.dupa vreo 3 ore apare iarasi sa imi spuna ca aparatul face la fel si ca vrea banii inapoi.in prima faza nici nu am vrut sa aud ,i-am spus sa aduca aparatul sa vad eu care-i treaba dar cind amauzit ca se duce la biserica sa imi puna nu-sh ce acatiste(sau cum se cheama) mi-am schimbat brusc opinia :smt003 si i-am dat banii inapoi ,mi se facuse chiar mila de ea,dar cel mai tare m-au speriat amenintarile ei cu biserica :smt033

cand eram mai tanar ( acum vreo 10 ani ) reparam pe la tara pe produse.era super, in sensul ca niciodata n-am iesit in pierdere, taranul dadea mai mult intotdeauna.si daca se strica ceva in plus fata de reparatie, il faceam gratis in termenul ala de 3 luni. de obicei nici nu tineam evidenta, le reparam mult mai ieftin la cei care erau clienti fideli chiar daca produsul se strica dupa 1 an sau mai mult.la tara oamenii is tare de treaba. bineinteles, mai sunt si exceptii ( tiganii ). de-aia eu ma feresc intotdeauna de ei.regret acum din punctul asta de vedere( cand in 99% din situatii am de-a face numai cu firme) ca nu mai am contact cu oamenii aceia atat de simpli.de babe "pretentioase" la tara n-am avut parte. aici in bucuresti, recunosc sincer ca n-am reparat nici macar un tv, cu exceptia prietenilor si cunoscutilor.ce constat, in general, e ca oamenii sunt mai de treaba in provincie decat in capitala. bineinteles, e o opinie personala care desigur n-are nici o legatura cu realitatea....