Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

Nei,sasiu indiana 100

Recommended Posts

Va salut.Am acest tv cu defectul cursa inversa pe cadre.Sonor are,schimba posturile,cauta posturile,ciudat este ca nu reactioneaza la telecomanda.Ce am gasit la el defect a fost Q700(final video BF869).Am schimbat condensatorii din sursa care nu dadeau bine pe esr-metru.Tensiunile sunt in parametrii,U1=110V,16V,12V,33V.Tensiunea de cadre 23v,ceea ce mi se pare putin mica.Va rog un sfat.Multumesc

• Replies 10
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Popular Days

Top Posters In This Topic

Va salut.Am acest tv cu defectul cursa inversa pe cadre.Sonor are,schimba posturile,cauta posturile,ciudat este ca nu reactioneaza la telecomanda.Ce am gasit la el defect a fost Q700(final video BF869).Am schimbat condensatorii din sursa care nu dadeau bine pe esr-metru.Tensiunile sunt in parametrii,U1=110V,16V,12V,33V.Tensiunea de cadre 23v,ceea ce mi se pare putin mica.Va rog un sfat.Multumesc

ps cursa inversa pute-ti avea si din cauza condesatorului din vertical 100mf 35v(50-63v) dar deobicei dupa schimbarea 100mf 35v apare dunga orizontala,ceea ce inseamna ca e dus si tda3653,atentie-indiana100 nu merge cu telecomanda pilot909,sau ceva asemanator,daca procesorul este saa1293 merge cu 1608 in mare parte,mai este un tv nei in carcasa de lemn,chassis indiana200 cu procesor pca care din fabrica nu are montat senzorul ir si componentele cel fac pe acesta activ.success

Deci pana la urma ar fi indiana 200,are carcasa laterala de lemn,procesor este PCA84C640P/030,senzorul IR este montat.Condensatorul din B.V. 100uf era in regula,dar l-am schimbat totusi cu altul nou.Tensiunile pe catozi sunt 165v,tensiunea final video 175v.

Cursa inversa e pe tot ecranul sau doar partea de sus a ecranului?!?! Daca e pe tot ecranul ,vedeti cum stati cu filtrajul pe video!!!(180-200v),mai ales ca spuneti ca ati schimbat un BF 869 si verificati /schimbati C609(1UF/160V)!! Daca e doar in partea de sus a ecranului....v-a spus colegul despre ce ar fi vorba;in cadre!! Daca micsorati screenul nu dispare cursa inversa?!?! :nas:P.S.-Acum am vazut ca ati posta ca este indiana 200;deci NU cred ca C609 are aceeasi notatie ca la indiana 100!!!