Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

defect tv sasiu th-p1008 pcb

Recommended Posts

buna ziua ,la acest tv nu am imagine iar la stingere apare un pct luminos albastru care se mentine mult timp.daca maresc focalizarea apare ecran alb laptos si cursa inversa.mentionez ca tensiunile din sursa sunt in limite.astept parerea d-voastra ?multumesc!

• Replies 8
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

BF422 este npn , banuiesc ca dvs. aveti cele trei amplificatoare video cu cate 2 trz. (pnp-npn ) , iar 422-ul este "finalul" la care se conecteaza rezistenta de limitare de 10-15K/1W catre pinul TK. Daca este asa ( nu am schema!) puteti folosi trz. mai puternici -2SC2482 ; 2SC1573; seria BF860-870-880 inlocuind toti cei trei "finali " pt. a nu aparea diferente de amplificare. Va spun toate acestea pt. ca eu asa procedez ca sa fiu sigur ca trz. respective nu cedeaza din cauza temperaturii, cum s-a intamplat la dvs. Atentie la corespondenta pinilor si la distantele de siguranta intre componente , de obicei placa TK este foarte inghesuita...

Azi am inlocuit traz. cu pricina,imagine ok, dar la stingere punctul (cam 2 cm2) persista ,exista rezolvare pt asta?

urmari-ti pinul g1 al soclului tub,daca nu este legat direct la masa verificati componentele ce vin in acest pin,2 schimba-ti condesatorul din pinul g2 al soclului tub ,3 schimba-ti soclu tub,4- posibil traf de tot sh..ul sau contacte imperfecte la pinii lui,reface-ti lipiturile,5 probleme de tub,toate acestea sant ceva ;;normal" pentru un tv china