Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

Samsung LE32A466C2M

Recommended Posts

Samsung BN44-00274B.PDFVa salut! Ieri am primit acest tv ce nu vrea sa se aprinda. Cand il alimentez, led-ul palpaie de 7 ori, apoi "liniste si intuneric". Am verificat sursa, deja doi conzi fusesera inlocuiti candva, lipiturile vizibile i-au dat de gol, este vorba de CM851 si CM852. Pentru ca erau cu valori prea mari (1500uF/25V) i-am inlocuit conform schemei, adica 1000uF/35V si inclusiv cond. smd CM802 de 470n era devalorizat mult si l-am inlocuit cu unul recuperat dar foarte bun. Apoi am schimbat si conzii dupa bara de 12v si cel dupa bara de 5v. Toate tensiunile sunt perfecte, 5,3v/12v/12,8v si 24v. Si acum acelasi simptom are, ce ma sfatuiti?
  • Replies 6
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

ok, am gasit acea memorie, am facut scurt intre pinii 5 si 6, am conectat TV-ul la retea timp de 5-6 secunde, apoi am eliberat scurtul, l-am reconectat la retea si la fel... 7 palpairi ale LED-ului. Undeva pe acest forum am gasit si informatia ca ar cam trebui rescris si aceasta memorie, caz des intalnit la schimbarea condensatorilor din sursa, fapt ce ma determina sa-l trimit in alta parte acest TV, pentru ca lipsa unui programator ma face iar incompetent. Recunosc, e vina mea ca nu mi-am achizitionat pana acum. Voi lua masuri. Multumiri domnului Dan pentru raspuns.Se poate inchide... :cry:

ok, am gasit acea memorie, am facut scurt intre pinii 5 si 6, am conectat TV-ul la retea timp de 5-6 secunde, apoi am eliberat scurtul, l-am reconectat la retea si la fel... 7 palpairi ale LED-ului. Undeva pe acest forum am gasit si informatia ca ar cam trebui rescris si aceasta memorie, caz des intalnit la schimbarea condensatorilor din sursa, fapt ce ma determina sa-l trimit in alta parte acest TV, pentru ca lipsa unui programator ma face iar incompetent. Recunosc, e vina mea ca nu mi-am achizitionat pana acum. Voi lua masuri.

Multumiri domnului Dan pentru raspuns.

Se poate inchide... :cry:

Imi pare rau sa vad ca sunt persoane care se descurajeaza de la un simplu programator.Uitati aici o schema foarte simpla de programator si programul aferent.

Pentru binare sunt sigur ca va vor ajuta colegi fara problema.

Programatorul : pe care il puteti face fara alimentare externa pentru 24cxxx pe portul serial

Posted Image

Adaptorul pentru 24cxx :

Posted Image

Sau daca aveti alimentare externa de 5v puteti sa faceti acesta direct pe portul paralel :

Posted Image

Programul pentru utilizarea programatorului :

http://www.lancos.com/ppwin95.html

si tot aici aveti diferite scheme si adaptoare pentru mai multe tipuri de ci programabile. :

http://www.lancos.com/prog.html#hardware

Multumesc enorm pentru documentatie, in viitorul apropiat (dupa sarbatori, cel mai sigur) voi da curs acestui proiect, nevoile cotidiene m-au facut sa aman procurarea sau confectionarea unui programator. Nu-mi castig existenta din electronica, este doar un hobby, de aceea nu a fost o prioritate pentru mine acest programator. Inca o data mii de multumiri amilor useri pentru ajutor, dar si pentru incurajare...Sarbatori fericite ! :101