Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor
stres4all

problema cu tda1562q

Recommended Posts

am citit tot crede`ma, schema e asta http://www.stres4all.lx.ro/ep0076.pdf si se aprinde ledul si se opreste amplificatorul knd dau mai tare

am alimentare de 14 V la 12 A cu traf si in comutatie 14.4 cu 6 A si pe amandoua imi face al fel firele sunt dintr-o instalatie auto ... f groase ... si in legatura cu scutu pe iesire asta se elimina, radiator am unu de vreo 2 kg si sta bine integratul pe el ... am facut multe amplificatoate cu tdauri stereo alimentate de la acceasi sursa, pe acelasi radiator si cu aceleasi boxe si rezultatele erau mult peste ... si la asta dak ii dau semnal direct din calculator deabia se aude, la celelalte trebuia sa dau aproape al minim din calc ... nus ce sa mai zic ... e fermecat ... tind sa cred k e integratu 'stricat'

daca totul e ok la nivel de cablaj, asa cum zici, atunci iti recomand sa schimbi cei doi cond de 4700uF la 25 V cu alti noi. Daca nici asa nu merge atunci e integratul de vina. Eu am facut mai multe montaje cu acest tda s toate au funtionat asa cum trebuia. :supz: Schema e super simpla, si nu pot fi prea multe cauza de defec:-sursa de alimentare.-cond de 4700uF.-cond de pe intrare si/sau acel rez de 1M sa fie bun.-radiator prea mic, sau contac imperfect cu acesta.-scurturi pe cablaj.-integrat cu defec.I-ale in ordine si vezi care e cazul tau :yawinkle:

eu cred k toate sunt ok am incercat si cu cond de 4700 si cu 10 000 .. tind sa cred ca integratul e de vina, l-am cumparat de la c-o-n-e-x-electronic cu 290 d mi e al 2lea pe care il cumpar si imi face la fel...deci imi indica distorsiuni prea mari pe iesire se aprinde ledul si se intrerupe integratul asta la un volum de aproximativ 20% din calc ... ce pot face ca sa adimta distorsiuni mai mici ? sau ce ii pot face ca sunt sigur ca poate maim mult integratul

deci integratul are protectie pentru a nu depasi distorsiuni de peste 1.6 % parca ... la putere mica merge si se aude bine dar unTDA8560Q in 4 ohm adica cam 20-25 W rupe p langa ce face TDA1562 nu stiu ce sa mai cred ... din ce v`am povestit eu, integratul e de vina ? cum pot face sa nu mai intre protectia mereu ?

Din experienta personala cu acest integrat:

Daca am avut pe iesire subwoofer cu filtru LC trece jos, facea exact la fel si intra in protectie.Daca am legat direct difuzorul la iesirea integratului, a functionat ok si asa mai functioneaza si azi.De ce intra in protectie, nu am inteles si nici nu prea ma intereseaza de vreme ce integratul a fost gandit si se utilizeaza preponderent doar la subwoofere de masina de puteri nu foarte mari ( 50-75W).Pentru puteri mari si CALITATEA audio, recomand cu caldura amplifurile cu finali MOS si cu invertoare.