Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

senzor de lumina

Guest cosmin91

Recommended Posts

Guest cosmin91

salutare tin sa multumesc tuturor celor care mau ajutat cu sfaturi am si eu o mica problema am facut un senzor de lumina acum o saptamana si functioneaza perfect cu dai tranzistori un bd 137 care comanda un releu si un bc 107 pentru fotorezistenta problema e ca in momentul de fata ma chinui sa mai fac unul dar nu mai am aceias tranzistori mam uitat intrun catalog de pe net si am gasit alti cam la aceias valori bc557c bc546b bc 338 intrebare e sant la fel ca si bc 107 aveti idee de ce numi functioneaza atasez schema dupa care am facut primul senzor multumesc

post-81414-139829722312_thumb.jpg

• Replies 14
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Guest cosmin91

da am verificat tot nu vrea cand ii dau tensiune cupleaza si ramane blocat releul deci sa inteleg ca tranzistori ar fi ok nu cont care din ei ii folosesc si am o intrebare aveti idee ce rezistenta este deasupra de semireglabil eu am trecuto de 22k dar numi mai amintesc de cat era :rade:

Am facut si eu schema, cu doi BC337 pe care i-am avut. Merge OK, la 12V, cu 100K in serie cu fotorezistenta. Pragul de actionare este in jur de 1V pe baza primului tranzistor T1.Verifica functionarea lui T2, care controleaza releul.Scoate T1 si uneste punctele unde era colectorul si emitorul lui. Trebuie sa anclanseze releul cand le unesti si sa declanseze cand nu sunt unite.Daca este asa, mergem mai departe cu depanarea.Ce tranzistor T2 folosesti?