Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor
soptea

Mai cumparati tv pentru piese?

Recommended Posts

In ultimii trei ani (pana sa apara Altex&Co) a fost o afacere bunisoara,cumparam tv defecte si ori le demolam pentru piese ori daca erau modele mai recente le puneam pe picioare si le vindeam cu profit bun.Exemplu:Goldstar CKT 2190,cumparat cu 500.000,schimbat elco din sursa si rezolvat,NEI I200 cu 500.000 ,reparat usor si vandut cu 2 mil.Pur si simplu exista oameni care vor sa scape de un tv ,indiferent de pret,iar altii vor sa cumpere,problema e sa i gasesti :finga: Insa de cand a inceput sa le mearga prost celorlalti colegi de pe la atelierele din oras,incat sa nu fie in stare sa si achite niste amarate datorii de cateva sute de mii de lei,am renuntat sa i mai aprovizionez si implicit am renuntat sa mai cumpar tv uri,ce sa fac cu atatea piese,iar tv urile oricum nu prea se mai vand. Am noroc de unii clienti care mai fac un gest de caritate si imi ofera gratis cate un decedat,iar pe unii ii mai si refuz,tv ul fiind asa vechi incat se poate spune ca ma pune efectiv sa i scot gunoiul din casa. :snakeman: Bafta si achizitii norocoase,Radu

castigam 1,5-2mil per tv.....la cate un sony si mai si ......dar gata, nu mai mere.....din pacate am prins o perioada scurta(m-am prins tarziu :smt010)3-4 ani....incepind cu 01.01.2006 nu am mai cumparat nimicoare cu lcd-uri sau plasme mere?!!!!!!!! :smt017

Eu mai cumpar; dar sa fie de diagonala 51-54, cu tuburi bune, modele cat de cat fiabile. Inainte sa le vand le fac RK adica schimb toate c-urile care stiu ca se strica, pun selector hiperband,etc. Obligatoriu le dau garantie 1 an.Concret:Goldstar CKT2190 din 1990 cumparat cu 750.000 in primavara 2005 si vandut cu 1.700.000 in toamna. Schimbat 2 c-uri in sursa si 2 in cadre, pentru siguranta(televizorul era functional,tubul OK dar avea un pic de intoarcere sus pe cadre). Pus selector hiperband. Telecomanda originala facuta din 2.Royal(RECOR RC4021T) din 1995 cu tub Philips super OK. Cumparat in 28 dec 2004 cu 700.000 si vandut la inceputul lui 2006 cu 2.500.000. A avut tunerul varza(schimbat cu hiperband) si cuartul de 27 MHz de pe teletext defect ce determina blocarea comenzilor dupa circa un minut. Am schimbat C-urile din sursa si flyback cadre si am pus R2M pentru protectie. Telecomanda noua chinezeasca.Cine l-a cumparat era fata altei cliente careia i-am vandut in dec. 2005 un Philips L9 de 54 cm cu 3.5 mil. Eu l-am luat de ocazie cu 1.5 mil. Aparat perfect functional. Bineinteles l-am dat cu 1 an garantie.Mai am gata un Nei 2144TXS(I200) cu tub Comtel(Philips?)EAL OK cu trafo linii Philips nou si C-uri schimbate si un Hyunday sasiu Beko 12.6 vechi de 2 ani in stare perfecta dar fara telecomanda originala.Personal nu cred ca plasmele si LCD-urile duc la reducerea activitatii de depanare ci o saturare a pietii. Majoritatea gospodariilor dispun de 2-3 televizoare asa ca de multe ori mai degraba renunta la unul vechi decat sa-l repare. Atentie insa;NU-L ARUNCA!!! Stau in Bucuresti si nu vad la pubela aparate complete; de obicei astea sunt alb-negru, multe pe lampi si hibride. Color extrem de rar si niciodata complete; de obicei tub + cutie la aparate de 25-30 ani cu tubul sigur dus. Si e o estimare"optimista" a ce arunca romanul.Eu cred c-au disparut din "parc" doar aparatele foarte vechi/uzate fizic si moral/nefiabile care trebuiau reparate anual sau chiar mai des. Vanzarile de plasme si LCD-uri sunt mici, in marile magazine tot tv-urile CRT fac legea ca sunt de 3-4 ori mai ieftine. Rar vezi pe cineva cu LCD-ul in carucior dar tv-uri normale da. Cred ca tv CRT inca reprezinta 85-90% din vanzari tocmai ca aparatele noi sunt accesibile oricui. Grosul reparatiilor le fac la aparate vandute in primii ani dupa revolutie si numai daca au tuburi bune si sunt modele fara probleme tipice grave.Cred ca tv-urile second se vor vinde bine in continuare daca au garantie lunga si pret mic.