Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor
Guest dal3gacy

Quartz

Recommended Posts

Guest dal3gacy

Sal omanei buni...Am si eu niste fluturi...... :weedman: AM cumparat ceva neon cu quartz.... si stiu (sau ma bine zis am auzit) ca exista ceva vopsele care se vad doar cu tipul asta de lumina si cu ochiul libr nu se vad...exista? si daca da de unde as putea face rost?merci :smt003

Presupun ca te referi la neon UV(ultra-violet). Lumina produsa de acesta nu o vezi cu ochiul liber(decat daca se reflecta de pe tricouri albe etc), de fapt ea interactioneaza cu mmaterialele care au diverse lungimi de unda, intradevar exista vopsea fluorescenta care cand o privesti cu ochiul liber e transparenta iar daca actionezi cu neonul asupra ei, interactioneaza cu lumina UV si se face vizibila. Vopsea eu nu am gasit din pacate, si pe mine ma interesa. Parca stiam ca merge cu ceva solutii chimice(nu mai stiu).

oricum. tine minte!!!!!!!!

Lumina UV iti afecteaza in mod negativ vederea!!!!

Asa ca nu privi direct in neon, fiindca iti distrugi vederea(nu instantaneu ci daca privesti indelung), chiar daca lampa pe care o ai are numai 8W (de ex). pt mai multe detalii despre uv aici (mai jos) http://www.elforum.info/viewtopic.php?t=12646

Guest dal3gacy

neonul asta o sa il pun intro vitrina (cu sticla pe ambele parti) care imi separa doua camere si va fi numai de efect...de-a raoata lui a fi pusa o perdea alba cu ceva "pete" fluorescente discrete.....dar merci x-cum pentru sfat.....

Desigur si neoanele cu black light sunt daunatoare(cele din disco etc.) Poate ca vi se pare ciudat dar asa este. Sunt daunatoare chiar daca au o putere de numai 8W fiindca e radiatie UV.

Poate ca nu va dati seama pe moment ca vi se strica vederea dar in timp puteti avea probleme. E acuma daca va-ti uitat un pic nu disperati dar nu mai priviti in ele!!!!

In interiorul becurilor economice se produc radiatii UV care sunt transformate (de catre stratul de fosfor de pe interiorul tubului) in radiatii din spectrul nostru vizibil(care nu sunt daunatoare). Pe de alta parte, la unele becuri economice ieftine si de proasta calitate, e posibil sa mai "scape" din radiatia UV, iar daca "scapa" destul de mult, becul devine periculos! Eu chiar am intalnit, la niste becuri economice banale, zone in care stratul de fosfor picase de pe pereti si mai ramasese f. putin (evident le-am aruncat si n-am vrut sa mai am de-a face cu asa ceva).