Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

monitor Benq Q7T4

Guest Serj24

Recommended Posts

Am o intrebare daca ma poate ajuta cineva ?

Am un monitor Benq Q7T4 si nu am imagine la el deloc

Se aprinde ledul la monitor e rosu si cand apas pe led se face ledu verde dar imagine nimik

L-am desfacut si am verificat ce stiu pe acolo si erau 2 diode chopper duse ,un circuit integrat si un condensator nepolar

le-am schimbat si nimik la fel ca inainte! nu are imagine

mA AJUTA CINEVA CE SA FAC SAU CUM SA FAC?

Am facut si o pagina pe facebook care sunte-ti pasionati si ma pute-ti ajuta ...v-as ruga https://facebook.com/electronicamea

• Replies 7
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Popular Days

Top Posters In This Topic

spune clar ce diode ai gasit duse si cum iti dadeau la masuratoare?Integratul cum se numea si cum ti-ai dat seama ca e dus??dar condesatorul nepolarizat ce avea?ai verificat toti tranzistorii in special C5707 si nu sunt in scurt?

Au fost asa diode chopper is ca un tranzistor YG902C2 2 buc imi aratau 0 pe aparat oricum puneam ap de masura pe ele,Le-am schimbat cu MBR20200CT un tranzistor C5707 imi aratau 1 cu 2 300 2 cu 3 nimik si invers la fel si era un condensator bipolarAV.22 J 250 era puscat si un circuit integrat P10NK80ZFP le-am schimbat toate si nimik i posibil cand le-am schimbat sa le fi ars , mi-a zis un prieten ca le-am putut arde?Zi-mi ce sa fac??sau ce sa verific si cat tre sa arate?

"Zi-mi ce sa fac??" - " tre" sa'l duci in ... service."Sunt incepator.Ce sa fac?" - invata.

vreau sa le invat eu sa le fac , pt mine e drog electronica .Nu-mi de bani sa le duc in service ,vreau sa le invat eu .Ms Mi-ai dat un raspuns sapt trecuta la un Tv zander o sa incerc sa -l fac dupa sarbatori ca ala nu mi-e asa graba !Si-ti multumesc daca esti asa amabil si as in electronica.

Ti-am dat un link cu depanarea acestui tip de monitor, ai avut macar curiozitatea sa-l citesti ?Verifici/schimbi in prima instanta condensatorii electrolitici din secundarul sursei. Apoi verifici tranzistorii din invertor, si toate lipiturile din zona invertorului. Verifici lampile, mai intai vizual, sa nu fie innegrite rau la capete si daca poti le alimentezi dintr-un invertor extern (recuperat din laptop defect, sau cumparat ca atare ca nu-i scump). Verifici si transformatoarele invertorului prin compararea valorilor intre ele (putin probabil sa cedeze simultan).