Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor
relucavnic

Program de mixat pe mixer de Dj

Recommended Posts

Va salut. Zilele acestea neavan ce face pentru ca la noi ninge m-am hotarat sa ma interesez cum as putea face sa pot folosi un program de mixat pe un mixer de dj si anume...Prima data am incercat cu Virtual dj dar nu reuseam sa fac sa se auda cum trebuie pentru ca am o singura placa audio ... si ce mi-a venit in minte .... sa fac un spliter audio :ras: zis si facut... am luat 6 mufe Rca si la treaba... Pe intrare am pus 2 mufe (alb - rosu) si pe iesire 4 mufe rca (rosu-alb \ rosu -alb) :freaza: . Cu ce ne ajuta mai exact acest spliter...Pai noi daca avem o singura placa audio cum este normal sa aiba un Calculator sau un Laptop nu am avea cum sa configuram Virtual Dj-ul sa se auda pe ambele canale respectiv sa putem asculta piesa in casti...Acest spliter face ca fiecare canal (left \ right) sa mai aiba inca cate o iesire.Asa vom avea 2 Right si 2 Left. Sper ca s-a inteles :ras: . Bun acuma sa setam programul de mixat (eu folosesc tractor 3)... intram la setari si la setari audio output Routing si de acolo setam asa : out chanel A Left(mono)si selectam placa audio si la Right lasam Not connected ... acuma mergem la out chanel B si setam Right(mono) si placa audio a pc-ului sau a laptopului.Bun programul este setat acuma trebuie sa legam cablurile dintre Laptop si mixer....Simplu.. Din laptop mergem cu un cablu rca care il conectam la intrarea spliterului (Alb-Rosu)... si acuma de la iesirea spliterului procedam asfel...Din mixer o sa ne vina 4 cabluri ,cate doua pe un canal... primul canal al mixerului are un cablu alb si unul rosu aceste doua le bagam in iesirile cu rosu de la spliter si din canalul 2 al mixerului vom avea tot 2 cabluri rosu respectiv alb acestea le bagam in iesirile albe ale spliterului. Dam play la deck-urile din traktor si observam ca se aude mixerul "stereo" si ca avem control de volum pe ambele deckuri deci putem sa dam volumul unui deck direct din mixer si sa il ascultam doar in casti. Pentru ori ce informatie suplimentara va stau la dispozitie. O sa revin si cu niste poze cu spliterul si cu legarea cablurilor dar momentan nu am cu ce sa fac pozele. Scuzati exprimarea mea mai "proasta'. Sper ca am fost de ajutor.