Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor
x_dadu

Folosirea osciloscopului E-0102 !!!

Recommended Posts

Am un astfel de osciloscop dar am niste probleme in a vizualiza cu el si anume nu stiu exact cum se foloseste comutatorul de sus "Sincronizare" care are pe el niste pozitii INT, EXT cu TV + sau - nu inteleg ce reprezinta. Eu am mai avut un osciloscop rusesc C1-72 acum ani de zile si parca nu era asa, era mai simplu de stabilizat curba pe ecran. De exemplu dau baza de timp unde cred eu ca ar trebui pentru semnalulo masurat si rotesc din potentiometrul comumatorului Sincronizare si apare foarte clar curba foarte stabila dar are perioada cam 6-7 diviziuni aproape cat tot ecranul si vreau sa o vad mai restransa si dau baza de timp o pozitie la stanga dar nu prea mai reusesc sa obtin/stabilizez curba si pun Sincronizare ala pe toate pozitiile (ca nu prea stiu cum sal folosesc). Putin ajutor daca e dispus careva care cunoaste acest osciloscop. Mentionez ca osciloscopul functioneaza bine ca am vizualizat mai multe frecvente cu el dar cred ca nu prea stiu eu sal folosesc, am si sonda la el .

INT= foloseste semnalul intern pentru sincronizare, adica ceea ce afisezi pe ecranEXT=foloseste ptr sincronizare un semnal aplicat din exterior, la o mufa care poate sa fie pe spatele oscilo, nu-mi mai amintesc bine. Important este ca afisezi un semnal si sincronizezi cu altul. Daca selectezi EXT si nu aplici nimic acolo, nu vei putea sincroniza ptr ca nu ai cu ce.Pentru cazul descris se foloseste INT pentru ca vrei sa sincronizezi baza de timp cu semnalul afisat.TV=intruduce un filtru care faciliteaza sincronizarea in cazul in care se vizualizeaza un semnal video-complex, adica imagine si sincro+/-=pe ce front sa se sincronizeze: pe cel crescator sau pe cel cazator.Daca selectezi de ex. INT si +, stabilizarea imaginii se face din potentiometrul "Nivel" sau asa ceva. Daca pui o poza cu panoul frontal iti pot spune mai exact.Spor!Cirip

Trebuie intai sa faci reglajul de stabilitate.Comutatorul de sus (SINCRONIZARE) pe pozitia declansat, reglezi potentiometrul de stabilitate pana in punctul cand dispare trasa.Ai trasa pe sincro automat si fara trasa pe sincro declansat.Vezi ca este cartea tehnica si schema pe site la E0102. Da o pagina inapoi la Aparatura de masura si control

nu mai dechid alt topic dar am si eu nevoie de scheme si tot ce trebe pentru acest osciloscop deoarece inafara de cel bun mai am un exemplar defect :smt003 care ma tot chinui sa apara ceva pe ecranu ala dar cu cartea tehnica care am gasito aici pe foum nu ma descurc pentru ca nu prea se intlege, e scanat prost si nu se disting lucruri esentiale care sunt importante sa verific tenisuni si altele ce descrie in cartea tehnica. Stiu ca partea de alimentare functioneaza, inalta tensiune am rezolvato ca avea o dioda bilita dar mai depoarte imi trebuie ce scrie prin carte dar .... daca mai are careva vreun exemplar mai bun ...

pai cum probabil nu ai unde sa le pui sa le luam, ar fi doar CD postal sau prin mesenger, daca nu e deranju prea mare, nu toate odata, pe rand usor usor, le iau eu :smt003 si promit sa le dau tot asa altuia interesat, astfel va fi un "cerc vicios" :smt003 cel putin vei fi stresat doar odata . Astept vesti :yawinkle:

Trimite-mi pe bucati (maxim 36 mega atasamente per mail suporta serverul respectiv) la adresa blindmosquito(at)evonet.ro si dupa ce le prelucrez un pic, sa fie mai mici, le urc la mine pe site in sectiunea scheme.Daca golosesti google sau yahoo vezi ca suporta maxim 10 mega marimea totala a atasamentelor.PS: Cand trimiti da-mi un pm sau ceva, ca nu intru f des pe adresa aia (comparativ cu yahoo)

Oricat de mari ar fi, trimite-le ca am unde sa le pun (1GB free storage :smt003 )O sa incerc sa invat sa le convertesc in format djvu ca sa fie mai mici. (o sa am o mare fereastra intre niste cursuri la facultate in care n-o sa am nimic de facut)http://www.djvuzone.org/home.html

The punch line: bitonal, grayscale, or color documents should be scanned at 300DPI or higher. If the scanning software does not support DjVu natively, individual images should be saved preferably in an uncompressed file format such as TIFF, BMP or PBM/PGM/PPM.

Sau in format jpg/jpeg care poate fi convertit foarte usor in bmp.